pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2015
  • 9 lutego 2015
  • wyświetleń: 6832

Jest przetarg na remont rynku!

W środę 4 lutego burmistrz Dariusz Skrobol ogłosił przetarg na remont pszczyńskiego rynku. Zdecydował się na inwestycję, pomimo protestów wokół tej realizacji w proponowanej formie i na kilka dni przed spotkaniem radnych, które miało być specjalnie poświęcone temu przedsięwzięciu.

rynek, zima
Rynek zimą - 31.01.2015 · fot. pless.pl


Zastrzeżenia wokół remontu rynku są od jesieni ubiegłego roku. Część radnych o samej inwestycji dowiedziała się od naszego portalu. Radna Renata Dyrda nazwała wówczas koncepcję remontu "samowolką", a Mirosław Kraus informował, że żaden radny nie zgłaszał potrzeby remontu płyty rynku i poprosił burmistrza, by najpierw naprawić te drogi, gdzie taka potrzeba istnieje.

Wątpliwości u wielu osób wzbudził również wcześniejszy błyskawiczny tryb wyboru wykonawcy projektu remontu. Przypomnijmy, że Urząd Miejski dał potencjalnym pracowniom architektonicznym zaledwie sześć dni na zgłoszenie oferty. Mimo tego, zgłosiło się osiem firm. Ostatecznie, po odrzuceniu najtańszej finansowo oferty (jako zbyt taniej) i innej - z najkrótszym czasem realizacji (uznano okres za zbyt krótki), wybrano pracownię Maksiplan s.c. Michał Skotnica, Maciej Markiel, która projektowała także miejsca parkingowe przy ul. Chrobrego w Pszczynie.

W następstwie powstał projekt, który wprowadza na rynku kilka zmian. Najbardziej widoczne to rozmieszczenie ławek przy fontannie, a także wzór ułożenia nawierzchni w tym miejscu. Podobnie jak przy studni kostka zostanie ułożona w elipsę.

Rynek, Pszczyna, projekt, Maksiplan
Projekt remontu nawierzchni płyty rynku w Pszczynie


Mimo sprzeciwu radnych, jeszcze przed wyborami samorządowymi burmistrz ogłosił pierwszy przetarg na wykonanie prac. Roboty jednak nie ruszyły, ponieważ przetarg został unieważniony z powodu oferowanej kwoty (1.193.529,61 zł) znacznie przewyższającej zarezerwowane środki (600 tysięcy zł). Już wtedy burmistrz zapewniał, że jeśli zostanie ponownie wybrany, to inwestycję będzie chciał zrealizować w 2015 roku.

W budżecie na 2015 rok remont nawierzchni płyty pszczyńskiego rynku nie znalazł się jednak w osobnym punkcie, ale został wpisany w kwocie przeznaczonej na bieżące utrzymanie dróg, czego część radnych - głosując nad projektem tegorocznego budżetu - nie była świadoma.

Niektórzy radni, którzy dowiedzieli się, że przedsięwzięcie ma być zrealizowane z tej części budżetu, sprzeciwili się inwestycji i zapowiedzieli, że będą wnioskować o jej wstrzymanie. Formalny wniosek w tej sprawie złożył Arkadiusz Gardiasz. Na dwustronicowe pismo otrzymał jednak z końcem stycznia krótką odpowiedź, w której burmistrz Dariusz Skrobol krótko informuje, iż "wykonanie remontu nawierzchni płyty rynku jest niezbędne".

- Projekt posiada wszystkie stosowne zezwolenia, począwszy od budowlanych, skończywszy na zgodzie konserwatora zabytków. Dzisiaj, gdy ktoś mówi, że mu się to nie podoba i chciałby to zrobić inaczej nie ma najmniejszego wpływu - ponieważ to nie mieszkańcy, ale konserwator decyduje jaki będzie miał kształt i charakter rynek - powiedział niedawno burmistrz - Mimo, że jest różnie komentowana w różnych środowiskach, to myślę, że jak uda się to zrobić, to wtedy będziemy mieli możliwość oceniania czy to jest dobre. Moim zdaniem, płyta rynku będzie wyglądała dobrze, ładnie i estetycznie.

Na 17 lutego radni zwołali posiedzenie Komisji Gospodarki, które w dużej mierze miało właśnie w planie rozmowę na temat inwestycji. Debata okaże się jednak najprawdopodobniej spóźniona, gdyż - nie czekając na ewentualne sugestie - już 4 lutego burmistrz ogłosił przetarg na wykonanie prac budowlanych na rynku, choć wiele wskazuje na to, że rozpoczną się one dopiero po Dniach Pszczyny (mają być zakończone do 30 października).

Przetarg zostanie zamknięty 19 lutego o 10.00, na dwie godziny przez najbliższą sesją Rady Miejskiej w Pszczynie, na której mogłaby odbyć się również ewentualna dyskusja na ten temat.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.