pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 grudnia 2014
  • wyświetleń: 1983

Godzina kodowania w Czarkowie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie" podaj

Co mają wspólnego uczniowie z Czarkowa z Barackiem Obamą? Otóż, w ubiegłym tygodniu uczniowie ZSP, jak również prezydent USA, uczyli się programować!

W dniach 8-11 grudnia uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czarkowie uczestniczyli w światowej akcji "Godzina Kodowania". Wszystkie 11 klas odbyło zajęcia z podstaw programowania.

Godzina kodowania w Czarkowie - 8-11.12.2014 · fot. ZSP Czarków


"Godzina Kodowania" to międzynarodowa akcja mająca na celu promowanie informatyki, a w szczególności programowania. Patronami akcji są m.in. Bill Gates, Barack Obama, czy tegoroczna laureatka pokojowej Nagrody Nobla - Malala Yousafzai. Akcja zakłada, że dzieci powinny od najmłodszych lat poznać podstawowe koncepcje programistyczne, ponieważ przyda im się to w życiu zawodowym - już dzisiaj mówi się o niedoborze osób z umiejętnościami programowania. Za 10 lat takie umiejętności mogą być równie ważne jak dzisiaj znajomość języków obcych.

Podczas "Godziny Kodowania" 198 uczniów poznawało, na czym polega programowanie i nabywało umiejętności, jak wydawać komputerowi polecenia, by uzyskać pożądane efekty. W formie prostych i wciągających gier uczniowie przeprowadzali postaci z bajek (m.in. Annę i Elsę z filmu Kraina Lodu, czy wiewiórkę z Epoki Lodowcowej) przez skomplikowane labirynty, omijali przeszkody i docierali do wyznaczonego celu, posługując się złożoną lub napisaną instrukcję, zrozumiałą dla komputera. Podczas kolejnych poziomów uczniowie poznawali, co to są pętle, zdarzenia warunkowe, funkcje i parametry. Dla klas starszych przewidziano również specjalną grę przygodową, w której trzeba było użyć komend z prawdziwego języka programowania - JavaScript.

Zdecydowanej większości uczniów podobała się forma zajęć. Wielu uczniów poradziło sobie z zadaniami dużo wcześniej, niż przewidziana godzina i przystąpili do rozwiązywania kolejnych poziomów. Dużo dzieci chciało również podejść do gier ponownie w domu. Trzeba dodać, że do grona entuzjastów tych zajęć dołączyły również dziewczyny. Niechlubne statystyki dowodzą, że zaledwie 12% dziewcząt podejmuje studia związane z informatyką. Jest to spowodowane przeświadczeniem, że to zajęcie dla chłopców. Ta akcja miała również na celu obalenie tego mitu i spopularyzowanie informatyki wśród dziewczyn.

W tym roku Godzinę Kodowania podjęło ponad 10 milionów uczniów z całego świata.

Bartosz Furczyk

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie" podaj