pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 grudnia 2014
  • wyświetleń: 5298

Pożar w dawnym zamku Daisy

W środę popołudniu wybuchł pożar dachu wałbrzyskiego Zamku Książ. W rezydencji wiele lat życia spędziła związana z Pszczyną księżna Daisy.

W akcji gaszenia ognia bierze udział 30 zastępów straży pożarnej, również spoza Wałbrzycha. W porę udało się przeprowadzić ewakuację budynku, nikomu nic się nie stało. Przyczyny pojawienia się ognia są na razie nieznane.

zamek książ, wałbrzych
Zamek Książ · fot. Wikipedia


Książ to zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym.

W XVI wieku właścicielami majątku zostali Hochbergowie. Przyszli właściciele Wałbrzycha, otrzymali zamek i przynależne do niego dobra jako wolną własność dziedziczną rodu. Ostatnią członkinią tej rodziny na zamku była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, czyli księżna Daisy.

Od 2014 roku Pszczyna jest miastem partnerskim Wałbrzycha.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.