pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 grudnia 2014
  • wyświetleń: 3620

Pszczyna wysoko w dużym rankingu

Gmina Pszczyna zajęła wysokie 17. miejsce w kraju w rankingu "Sukces mijającej kadencji (2010-2014)", który przygotowało opiniotwórcze czasopismo "Wspólnota". Z miast powiatowych w naszym województwie Pszczynę wyprzedził tylko Mikołów.

Inicjatorzy rankingu wzięli pod uwagę: potencjał dochodowy budżetów samorządowych, zamożność per capita, zmiany w gospodarce lokalnej i na rynku pracy, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, a także infrastruktury technicznej w zakresie usług, za które odpowiadają gminy (m.in.: powierzchnię oddanych mieszkań, podłączenie do kanalizacji i instalacji gazowej, liczbę ścieżek rowerowych). Punktem porównawczym były również wskaźniki społeczne związane z edukacją, takie jak: wyniki sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat czy tzw. "Edukacyjna Wartość Dodana" w szkołach gimnazjalnych.

Na podstawie tych danych stworzono zestawienia, osobno dla miast na prawach powiatu, osobno dla miast powiatowych oraz osobno dla małych miast i gmin wiejskich.

Ratusz, Urząd Miejski, rynek, Pszczyna
Urząd Miejski w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Pszczyna w swojej kategorii zajęła 17. miejsce w rankingu "Sukces kadencji". Tym samym utrzymała wysoką lokatę z lat 2006-2010. Wcześniej nasza gmina znajdowała się na miejscach: 39. (1998-2002) i ... 172. (2002-2006). W województwie śląskim wyżej oceniono tylko Mikołów (10. pozycja). W ogólnopolskim zestawieniu wygrały małopolskie Myślenice, przed Garwolinem i Węgrowem (obydwie miejscowości z woj. mazowieckiego).

Na wysokie miejsce Pszczyny z pewnością wpłynął tzw. sukces infrastrukturalnym. Nasze miasto jako jedyne z województwa znalazło się w czołowej 25-tce tej części rankingu i zajęło w niej 9. miejsce. Również i tutaj wygrały Myślenice.

Pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego znalazły się w gronie 1571 zbadanych gmin wiejskich. Najlepszym wynikiem może pochwalić się gmina Kobiór, która zajęła 83. miejsce w rankingu "Sukces kadencji" (w latach 2002-2006 - 75. miejsce, a 2006-2010 - 507. lokata). Kobiór znalazł się również na 68. miejscu na liście "Sukces infrastrukturalny".

Kadencja poprzedniego samorządu gminy Suszec została oceniona na 91. miejsce. W latach 2002-2006 była to pozycja 141., a następnie, podczas kadencji 2006-2010, 463.

Urząd Gminy Miedźna
Urząd Gminy Miedźna · fot. UG Miedźna


Od kolejnych gmin powiatu pszczyńskiego w rankingu "Wspólnoty" dzieli nas już przepaść. Gmina Miedźna zajęła 727. miejsce (poprzednio 1240. i 973.), ale została wyróżniona w zestawieniu "Sukces ekonomiczny", gdzie może pochwalić się 74. wynikiem.

Gmina Goczałkowice-Zdrój w kadencji 2002-2006 znalazła się na miejscu 10. ale tak dobry wynik przeszedł już do historii. W latach 2006-2010 była na miejscu 1235., a w ostatnich czterech latach nieco wyżej - na 924. pozycji.

Urząd Gminy w Pawłowicach
Urząd Gminy Pawłowice


Najsłabiej w rankingu wypadła gmina Pawłowice. Zajęła 1490. miejsce na 1571 gmin. To najsłabszy wynik gminy w ostatnich latach. Po kadencji 2002-2006 została oceniona na 63. pozycji w kraju, a następnie 807.

W Polsce najwyżej oceniono ostatnią kadencję w Osielsku (woj. kujawsko-pomorskie), Czosnowie (woj. mazowieckie) oraz w Jaworzu (woj. śląskie).

Jak oceniona przez "Wspólnotę" zostanie obecna kadencja samorządowców? Na odpowiedź musimy poczekać do 2018 roku.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.