pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 grudnia 2014
  • wyświetleń: 4891

Kulinarny Atlas Ryb: karaś

Artykuł sponsorowany:

Święta tuż tuż... z serii Kulinarny Atlas Ryb - wszystko o karasiu

LGR Żabi Kraj, karaś
fot. LGR Żabi Kraj


Skąd karaś?

W przypadku karasi do konsumentów mogą trafić osobniki dwóch gatunków. Karaś pospolity (Carassius carassius L.) jest rodzimy gatunkiem zasiedlających naturalne zbiorniki wodne niemal całej Europy oraz karaś srebrzysty (Carassius auratus gibelio Bloch) pochodzący z Azji. Ze względu na specyficzny i bardzo efektywny sposób rozrodu, bez udziału samców (ginogeneza), w naszych wodach zaczyna dominować karaś srebrzysty wypierający naszego rodzimego karasia pospolitego. W Polsce karasie spotykane są we wszystkich nizinnych wodach śródlądowych. Preferują małe i płytkie zbiorniki wodne (rozlewiska, starorzecza, glinianki). Karasie należą do ryb bardzo wytrzymałych na niekorzystne warunki środowiskowe. Toleruje bardzo niską zawartość tlenu w wodzie. Karasie charakteryzują się wolnym tempem wzrostu i z tego powodu ich znaczenie gospodarcze jest niewielkie.

Jak się hoduje karasia?

Karasie w stawowych gospodarstwach rybackich najczęściej traktowane są jako chwast. Niemniej pewne ilości karasia uzyskuje wielkość handlową (około 1 kg) i trafia na rynek. Karasie są rybami wszystkożernymi.

Kulinarny Atlas Ryb: wszystko o karasiu · fot. LGR Żabi Kraj


Jakie są walory smakowe i wartościowe karasia?

Niemal cały przyrost ich biomasy jest wynikiem odżywiania się pokarmem naturalnym. Dlatego mięso karasia ma doskonałe walory smakowe. Mięso jest bogate w składniki mineralne. Jak u wszystkich ryb z rodziny karpiowatych u karasi występują ości wśródmięśniowe.

Jak przyrządzić karasia?Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo

LGR Żabi Kraj