pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 4 stycznia 2005
  • wyświetleń: 2295

SHANTANA

9 styczeń (niedziela) - pszczyński rynek

godz. 16.00-18.00 Koncert Shantana


Końcem bieżącego roku odbył się kolejny już festiwal „EKO-TRATWA” w Katowicach. Ten największy na Śląsku festiwal szantowy już od ponad dwudziestu lat na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych regionu. Nie mogło więc zabraknąć na nim przedstawicieli naszego miasta, które przecież od dawna zamieszkuje wielu sympatyków żeglarskiej idei. W tym roku można powiedzieć, że pszczyniaków było tam sporo, zarówno wśród publiczności jak i występujących.

Sympatykom pieśni marynistycznej dobrze znane są nazwy zespołów związanych z Pszczyną, takich jak North Cape, Sąsiedzi czy kultowej już formacji Tonam & Synowie (znanej także z występów na festiwalu opolskim pod nazwą Voices). Było więc dla nas tj. nowo powstałej formacji Shantana sporą satysfakcją reprezentować nasze miasto wspólnie z wyżej wymienionymi weteranami.

Pomimo tego, że zadebiutowaliśmy dwa lata temu jako grupa Szanta Na Sukces to tak naprawdę w całkowicie odnowionym składzie zaczęliśmy grać na nowo w październiku tego roku. Muszę jednak nadmienić, że jedna z naszych autorskich, satyrycznych piosenek pt. „Kac na jeziorze” zdobyła już spore powodzenie w trakcie tegorocznego sezonu żeglarskiego na akwenie Jeziora Żywieckiego. To między innymi gratulacje za nią, od samego Jurka Porębskiego, bodajże najwybitniejszego rodzimego autora piosenek żeglarskich zainspirowały nas do reaktywowania zespołu.

I opłaciło się. Nieskromnie powiem, że grupie Shantana w składzie: Dariusz Szymczak – śpiew, Tomasz Hałat – akordeon, Wojciech Jakubiec – bongos, Grzegorz Szczepańczyk – gitara basowa, Szymon Szczepańczyk – gitara i śpiew, udało się rozkołysać publiczność i ku swojemu zaskoczeniu zdobyć jedno z dwóch wyróżnień festiwalu.

Ten skromny sukces zainspirował nas do dalszej działalności. W styczniu mamy zamiar zarejestrować pierwsze trzy utwory. A co potem? Czas pokaże. Na koniec muszę wspomnieć, że Shantana związana jest z Pszczyńskim Bractwem Ligi Morskiej i Rzecznej. To całkowicie społeczne stowarzyszenie poza szerzeniem idei żeglarskiej organizuje imprezy pod żaglami dla dzieci niepełnosprawnych i z rodzin patologicznych. To ich uśmiech jest dla nas największą satysfakcją a tych uśmiechów było w tym sezonie żeglarskim wiele.

Szymon Szczepańczyk

Gazeta Pszczyńska, 30.12.2004

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.