pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 4 stycznia 2005
  • wyświetleń: 2456

NEGATYW

9 styczeń (niedziela) - pszczyński rynek

godz. 20.15-22.00 Koncert Negatyw


Zespół Negatyw, powstał w Mysłowicach w drugiej połowie 1998 roku. Już w czasie nauki w liceum jego członkowie współpracowali ze sobą w różnych konfiguracjach w lokalnych formacjach: Skowyt i Kurtyna.


Młodzi muzycy co prawda przyznają się do wielu inspiracji, ale niemal od początku istnienia stawiają przede wszystkim na własne - autorskie kompozycje. Punktem odniesienia są dla nich brytyjska i amerykańska alternatywna scena gitarowa, a szczególnie pierwsze krążki takich zespołów jak Smashing Pumpkins, The Verve, The Pixies, Sonic Youth oraz ostatnie albumy Radiohead. Nie stronią także od "klasyki" - The Who i Pink Floyd.

Autorski duet Negatywu tworzą Darek i Mietall, odpowiedzialni w zespole za ogromną większość kompozycji. Śląska kapela od początku swojej działalności kroczyła wyznaczoną przez siebie "alternatywną" ścieżką. Przede wszystkim Negatyw brał udział w wielu koncertach. W ciągu trzech lat istnienia zespół zagrał ich ponad sto. To właśnie przede wszyskim dzięki koncertom niemal w całej Polsce, zyskał pokaźne grono fanów.

W pierwszej połowie 2001 roku Negatyw zarejestrował kilka piosenek demo. Do jednej z nich zatytułowanej "Amsterdam" - dzięki szwedzkiej przyjaciółce zespołu Mikaeli Sandell - powstał także teledysk. Klip wyreżyserował Rafał Wieczorek. W krótkim czasie nagranie trafiło do mediów, gdzie zostało dobrze przyjęte. "Amsterdam" na dobre zagościł "na trasie" "Trójkowego Expressu" Pawła Kostrzewy, został także powerplayem w Radiostacji. Po pięciu tygodniach emisji piosenka Negatywu zawędrowała na bardzo wysokie - 2 miejsce - listy przebojów stacji muzycznej VIVA Polska oraz na playlistę MTV. Co ciekawe, Negatyw dokonał tego wszystkiego bez pomocy jakiejkolwiek firmy płytowej.

Kolejnym ważnym krokiem była samodzielnie zorganizowana trasa koncertowa, na którą zespół wyruszył na przełomie września i października. Negatyw dotarł do 17-stu największych miast Polski. Zainteresowanie mediów oraz gorące przyjęcie ze strony fanów spowodowały, że podpisanie umowy zespołowi zaproponowały aż cztery duże wytwórnie fonograficzne. Ostatecznie 23 października 2001 roku Negatyw zdecydował się podpisać kontrakt z firmą Warner Music Poland.

Na przełomie listopada i grudnia 2001 roku Negatyw towarzyszył grupie Hey podczas ich trasy koncertowej promującej album "[sic!]". 10 grudnia muzycy weszli do warszawskiego Słabego Studia by zarejestrować swoją debiutancką płytę. Realizatorem albumu został Sławek Janowski (Kult, Pidżama Porno, Pudelsi).

Płyta "Paczatarez" mysłowickiej grupy trafiła do sklepów 4 marca 2002 roku. Tydzień później Negatyw, który swój sukces zawdzięcza koncertom ruszył w kolejną trasę ...

Wprost : Debiutancki album Negatywu zawiera m.in. przebojowy - Amsterdam - , a także kilka piosenek, które dobrze świadczą o rock'n'rollowym duchu muzyków...

Tylko Rock : Najbardziej wyczekiwany debiut płytowy ostatnich miesięcy i niewątpliwie warto było czekać...

Życie Warszawy: "Paczatarez" grupy Negatyw to krążek łączący w sobie szacunek dla upodobań publiczności z klasą twórczą. To muzyka na dobrym światowym poziomie z wszelkimi danymi na sukces...


Tego samego roku 30 września wytwórnia Warner Music wydała specjalną edycję albumu "Paczatarez" z okazji gigantycznej trasy koncertowej, trwającej od 1 października do 15 grudnia. Obejmowała ona 52 koncerty w znanych klubach na terenie Polski. Na samym początku trasy zespół wystąpił na Gali rozdania nagród polskich videoklipów YACH FESTIWAL w Trójmieście.

Album "Paczatarez Specjalna Edycja" został poszerzony o unikatowy krążek zawierający pięć koncertowych utworów zespołu Negatyw zerejestrowanych podczas czerwcowego występu grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

W tym roku (2003) zespół nadal jest aktywny. Mietall Waluś nagrał piosenkę z Katarzyną Nosowską. Zespół nagrał specjalnie dla Pawła Kostrzewy na składankę Trójkowy Ekspres premierowy utwór "Jesteśmy" muz/sł. Mietall Waluś. W połowie sierpnia 2003 utwór ten ukaże się na singlu promującym "Trójkowy Ekspres Polska – Europa".


Pod skrzydłami nowego menedżera Jerzego Tolaka grupa Negatyw przygotowuje się do nagrania drugiej studyjnej płyty. Premiera przewidziana jest na wiosnę 2004 roku.

Skład zespołu:

Mietall Waluś (rocznik 1978) - wokal, gitara
Darek Kowolik (rocznik 1978) - gitary, bas, wokal
Rafał Pożoga (rocznik 1979) - perkusja
Afgan Gąsior (rocznik 1980) - gitara
Krystian "Carlos" Różycki (rocznik 1983) - bas

www.negatyw.art.pl class=dodaj target=blank>www.negatyw.art.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.