Wiadomości

  • 14 września 2014
  • wyświetleń: 8627

Wywiad z Dyrektorem Szpitala

Artykuł sponsorowany:

W ubiegłe wakacje w pszczyńskim szpitalu rozpoczął się okres przemian. O części z nich pacjenci mogli już przeczytać w tekście zamieszczonym na portalu pt. "Co nowego w szpitalu"? Artykuł zapoczątkował gorącą dyskusję wśród czytelników. Do zadanych przez użytkowników pless.pl pytań, postanowił odnieść się Dyrektor Szpitala w Pszczynie, lek. med. Kamil Rudawiec.

dyrektor rudawiec
Dyrektor Szpitala w Pszczynie lek. med. Kamil Rudawiec · fot. pless.pl


Panie Dyrektorze, pojawiają się opinie, że w szpitalu brakuje personelu pielęgniarskiego?

Dnia 1 września zakończyła się gwarancja zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych. Szpital przez ostatnie dwa lata nie mógł dokonać żadnych zmian w zatrudnieniu personelu pielęgniarskiego.

Obecnie w szpitalu zatrudnione są 133 pielęgniarki i położne. Taka liczba personelu pielęgniarskiego zapewnia prawidłową opiekę nad pacjentami. Na żadnym oddziale szpitalnym nie dyżuruje jedna pielęgniarka, dlatego nie rozumiemy ciągle rozpowszechnianych nieprawdziwych informacji dotyczących tego tematu. Pojedyncza obsada pielęgniarska jest jedynie na Oddziale Geriatrii, gdzie przebywa jednorazowo nie więcej niż 5 pacjentów. Ponadto uważamy, że praca pielęgniarek w szpitalu jest coraz lepsza.

Chcemy także zdementować pojawiające się plotki na temat obniżki wynagrodzeń. Chciałabym oświadczyć, że spółka Centrum Dializa otrzymała dodatkowe środki z NFZ i doceniając pracę personelu pielęgniarskiego, zdecydowała się na wypłatę dodatkowych wrześniowych premii dla wszystkich pracujących w szpitalu pielęgniarek w wysokości 500zł netto.

Czy spółka planuje jakieś zmiany personalne?

Dokonaliśmy zmian na stanowiskach dwóch ordynatorów, powierzając pełnienie tych obowiązków młodym i dynamicznym specjalistom. Kierownictwo Oddziału Chorób Wewnętrznych objął lek. med. Tomasz Toborek, a na Oddziale Neurologii kierownikiem został lek. med. Łukasz Gabryś.

Nie planujemy innych zmian personalnych w szpitalu, jednak w perspektywie najbliższych lat będziemy starać się pozyskiwać nowy personel, który będzie mógł wykonywać usługi medyczne lub zabiegi, które zamierzamy wprowadzić. W przypadku pozyskania nowych kontraktów np. na SOR lub Oddział Pediatryczny, o którym myślimy, będziemy poszukiwać personelu potrzebnego do wykonania tych usług.

Panie Dyrektorze, czy szpital planuje otwarcie nowych oddziałów?

Nie ustajemy w działaniach na rzecz rozwoju szpitala. Ciągle myślimy o zwiększeniu zakresu świadczonych przez nas usług. Tak, jak wcześniej informowaliśmy, planujemy otwarcie SOR, dalszy rozwój Oddziału Kardiologii oraz rozszerzenie Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego.

Od początku tego roku przyśpieszyliśmy prace dotyczące adaptacji powierzchni Izby Przyjęć na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Mimo że powierzchnia Izby Przyjęć jest w dobrym stanie technicznym, to zmieniające się przepisy prawne, wymogły na nas wykonanie wielu remontów dostosowawczych. W sierpniu tego roku uzyskaliśmy decyzję Sanepidu potwierdzającą spełnianie przez nas wymagań dla otwarcia SOR.

Spodziewamy się również otrzymania środków w formie dotacji od Wojewody Śląskiego na wyposażenie SOR w kwocie ok. 1 mln zł. Zostaną one przeznaczone na zakup sprzętu medycznego oraz diagnostycznego.

Kiedy zatem planujecie Państwo otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?

Otwarcie SOR może nastąpić wraz z otrzymaniem kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spodziewamy się rozpisania przez NFZ postępowań konkursowych na nowe kontrakty w II połowie 2016 r. Jest jednak możliwe, że uda nam się uzgodnić z NFZ otwarcie SOR w terminie wcześniejszym, nie będzie to jednak łatwe.

Uważamy, że ten oddział jest niezwykle potrzebny zarówno z punktu widzenia jakości leczenia w szpitalu jak i organizacji ratownictwa medycznego w powiecie pszczyńskim.

Wspomniał Pan Dyrektor o kontraktowaniu w 2016 r., czy spółka planuje wprowadzenie jakiś nowych usług medycznych?

Chcemy skoncentrować się na rozwijaniu obecnie prowadzonych działalności. Zależy nam jednak bardzo na uzyskaniu kontraktu z NFZ na prowadzony już blisko dwa lata Oddział Kardiologii Inwazyjnej. Oddział ten generuje ogromne koszty, które nie są nam zwracane przez NFZ. Muszę podkreślić , że leczeni są tam tylko i wyłącznie pacjenci w stanach zagrożenia życia lub wymagający diagnostyki tych stanów. Są to nagłe zatrzymania krążenia, zawał mięśnia sercowego, ostra niewydolność wieńcowa. Jestem przekonany, że gdyby tego oddziału nie było, to życie trzystu obywateli powiatu pszczyńskiego byłoby zagrożone. Centrum Dializa wydało z własnych środków 3,5 mln zł na uratowanie życia i zdrowia tych ludzi.

Mówi się o zwiększeniu przez Państwa zakresu świadczeń w ZPO, jakie zmiany nastąpiły na tym oddziale?

Od początku naszej działalności w Pszczynie, a zatem od trzech lat, obserwujemy zwiększające się zapotrzebowanie na usługi w opiece długoterminowej. W tym akurat przypadku NFZ pozytywnie przychylił się do naszego wniosku, zwiększając kontrakt na Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy o ponad 30%. W związku z tym wyremontowaliśmy połowę IV piętra szpitala i zwiększyliśmy liczbę łóżek w ZPO z 35 do 56. Potrzeby są tak duże, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca, oddział ten jest praktycznie wypełniony. Na tym oddziale zwiększyliśmy również zatrudnienie o dodatkowe pielęgniarki, fizjoterapeutę, psychologa oraz terapeutę zajęciowego.

Liczymy na dalszy wzrost zainteresowania tymi usługami, dlatego myślimy o przyjmowaniu dodatkowo pacjentów, dla których nie starczy nam finansów pochodzących z kontraktu z NFZ. Pacjenci ci byliby przyjmowani na zasadzie odpłatności części emerytury.

W związku z komentarzami pod artykułem "Co nowego w szpitalu", chciałbym podkreślić, że w tym zakładzie jak dotychczas znajdują się najczęściej osoby w trudnej sytuacji materialnej, rodzinnej lub życiowej. Często też trafiają tam pacjenci, którzy po przebyciu ciężkiej choroby, nie są w stanie sami funkcjonować, a rodzina nie może pełnić nad nimi opieki.

Wróćmy do spraw bieżących, czy zamierzacie Państwo przeprowadzać remonty w szpitalu?

Znaczna część powierzchni szpitala jest już przez nas wyremontowana, jednak nadal są duże potrzeby w tym zakresie. Za najpilniejszy uważamy remont Oddziału Ginekologicznego - Położniczego oraz Bloku Porodowego. Zastanawiamy się nad zakresem prac i skalą przyszłego remontu. Ze względu na obciążenie kosztami kardiologii, trudno jest nam przeznaczyć na remonty tak duże kwoty, jak to czyniliśmy poprzednio. Mamy jednak nadzieję, że do końca bieżącego roku, uda nam się wykonać przynajmniej jakąś część prac.

Czy szpital wprowadza jakieś nowe procedury medyczne?

Kontynuujemy rozwój oferty zabiegów specjalistycznych. W obrębie Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii prowadzimy zabiegi dializ ciągłych(zabieg ratujący życie). W ostatnim czasie wykonaliśmy również kilka zabiegów dializy wątrobowej. Wcześniej w Pszczynie te zabiegi nie były wykonywane. Zabiegi dializy wątrobowej są skomplikowane i kosztowne, dlatego niewiele szpitali je wykonuje. Zamierzamy rozszerzyć nasze możliwości wykonywania tych zabiegów w szpitalu.

Dziękuję za wywiad Panie Dyrektorze.

Wywiadu udzielił Dyrektor Szpitala w Pszczynie, lek. med. Kamil Rudawiec

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.