pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 1700

Pawłowice pomogą w resocjalizacji

Sześć osób z Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju na początku sierpnia będzie prowadzić prace porządkowe związane z utrzymaniem rowów przydrożnych na terenie gminy Pawłowice.

Akcja przyniesie korzyści obu instytucjom. Gmina zaoszczędzi w budżecie środki finansowe, a dla osadzonych będzie to forma resocjalizacji i sposób na wypełnienie wolnego czasu.

- Porządkowanie gminy Pawłowice przez osadzonych to program pilotażowy. Wiemy, że w innych gminach program ten sprawdził się i chcemy, aby również w naszej gminie osadzeni mieli szansę szybszego powrotu do swoich rodzin, dzięki konkretnej pracy na rzecz społeczeństwa - powiedziała Krystyna Batko z Referatu Infrastruktury Urzędu Gminy.

Jak zaznaczyła, osadzeni wykonają prace porządkowe polegające na czyszczeniu i pogłębianiu rowów przydrożnych oraz profilowaniu skarp wzdłuż dróg. - Jeżeli to się powiedzie to chcemy, aby współpraca z jastrzębskim zakładem karnym była kontynuowana - informuje Krystyna Batko.

spotkanie pracowników urzędu z kierownictwem Zakła
Spotkanie pracowników Urzędu Gminy Pawłowice z kierownictwem Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. · fot. UG Pawłowice


Jak zapewniają władze Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju, do prac poza murami więzienia skierowane zostały osoby odpowiednio dobrane. Jest to element ich resocjalizacji, zdobywania zawodu lub przyuczenia do normalnej pracy. Zakład Karny od lat współpracuje z instytucjami zewnętrznymi - samorządami lokalnymi oraz firmami prywatnymi, w których pracują osadzeni.

- Taka forma zatrudnienia stanowi pewnego rodzaju wyróżnienie, ponieważ nie każdy spośród 900 osadzonych odbywających karę w naszej jednostce otrzyma taką szansę. Do pracy poza murami jednostki trafiają osadzeni o niewielkim stopniu demoralizacji - mówi porucznik Tomasz Marciniak, rzecznik prasowy Zakładu. - Jak wynika z naszych doświadczeń skazani okazują się pracownikami niezwykle sumiennymi i rzetelnymi - kontynuuje.

Zakład w Jastrzębiu-Zdroju przeznaczony jest dla osób po raz pierwszy odbywających karę pozbawienia wolności, skazanych oraz recydywistów. Jednostka jest zakładem typu półotwartego, co wiąże się z mniejszym stopniem izolacji osób pozbawionych wolności. Zakład współpracuje z organizacjami zewnętrznymi, a osadzeni wyróżniający się wzorowym zachowaniem, pracujący poza murami jednostki mogą starać się o korzystanie z przepustek. Jastrzębski zakład karny jest jedną z największych i najbezpieczniejszych jednostek w Polsce.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.