pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2014
  • wyświetleń: 4552

W sobotę urodziny księżnej Daisy

W sobotę mija 141. rocznica urodzin pszczyńskiej księżnej Daisy von Pless, zaś w niedzielę - 71. rocznica jej śmierci.

Daisy von Pless
Księżna Daisy · fot. Lafayette Ltd, wikipedia.org


Księżna Daisy
Ławeczka z księżną Daisy na pszczyńskim Rynku · fot. Andrzej Grynpeter


Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West urodziła się 28 czerwca 1873 r. Szerokiemu światu znana jako Daisy von Pless. Była córką pułkownika Williama Cornwallis-West i Marii Adelajdy z domu FitzPatrick. Pochodziła ze znanej arystokratycznej angielskiej rodziny Cornwallis-West, blisko spokrewnionej z największymi rodzinami arystokratycznymi Wielkiej Brytanii, w tym dworem króla Edwarda VII i Jerzego V. Brat Daisy był np. ojczymem premiera angielskiego Winstona Churchila.

W swoich czasach była uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet swej epoki. 8 grudnia 1891 r. poślubiła bardzo bogatego pszczyńskiego księcia Hansa Heinricha XV von Hochberg. Ślub odbył się w londyńskim Opactwie Westminster. Z małżeństwa z pszczyńskim księciem narodziło się czworo dzieci: córka, która zmarła jako niemowlę (nieznane jest jej imię), oraz trzech synów Jan, Aleksander i Konrad (zwany Bolko).

Swoje najpiękniejsze lata, po ślubie Daisy ze swym mężem spędzali na zamkach będących w posiadaniu księcia pszczyńskiego w Pszczynie i w Książu. Księżna w tych rodowych posiadłościach nie czuła się zbyt dobrze, głównie za sprawą panującej w nich powszechnie sztywnej dworskiej etykiety, m.in. tym, że drzwi musiał otwierać specjalny odźwierny, który cały czas stał przy tych drzwiach i pilnował czy ktoś z książęcego rodu nie podąża w ich stronę).

Daisy odcisnęła swe piętno zwłaszcza na otoczeniu zamku w Książu, gdzie sprowadziła do urządzenia ogrodów w stylu angielskim ogrodnika specjalnie z Anglii (dziś pozostała już tylko nieliczna część tych przepięknie urządzonych ogrodów wokół zamku, ale i tak są one zapierającymi dech w piersiach przykładami jak można ukształtować otoczenie).

W okresie przed i wojną światową księżna wraz z całą rodziną von Hochberg prowadziła bardzo wystawne życie, odbywając nieustanne wojaże po Europie, a także w odleglejsze zakątki naszego świata, w tym także np. do Indii. Księżna korzystała bardzo często z bogactwa rodzinnego, dzieląc się z potrzebującymi. Często urządzała bale charytatywne, ufundowała sierociniec, przychodnie dla matek i szkołę dla ubogich dziewcząt. Podczas I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka w pociągach szpitalnych na froncie serbskim, francuskim i austriackim.

Jej małżeństwo z pszczyńskim księciem Hansem Haindrichem XV przetrwało jedynie do roku 1923, kiedy to nastąpił oficjalny rozwód. Księżna już nigdy nie wyszła za mąż, w przeciwieństwie do swego byłego męża, który w roku 1925 poślubił młodą hiszpańską arystokratkę Klotyldę de Silva y Gonzales de Candanamo. Daisy w okresie przed i w trakcie I wojny światowej (gdy w pszczyńskim zamku przebywał sztab cesarski) podejrzewano natomiast o romans z cesarzem niemieckim Wilhelmem II.

Po rozwodzie Daisy osiadła w zamku Książ, gdzie mieszkała do 1941 r. kiedy została zmuszona do przeniesienia się do willi znajdującej się przy ul. Friedlanderstrasse 43 w centrum Wałbrzycha. Nie potrafiła pogodzić się z panującym w Niemczech nazizmem i jak tylko mogła pomagała represjonowanym przez władze, także organizowała dostarczanie paczek dla więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Schorowana księżna (pod koniec życia jeździła na wózku inwalidzkim) zmarła w Wałbrzychu wieczorem 29 czerwca 1943 r. Przyczyną śmierci było zatrzymanie krążenia krwi - jak zapisano w akcie zgonu.

Do dziś tajemnicą pozostaje miejsce wiecznego spoczynku księżnej. Po swej śmierci została ona 3 lipca 1943 r. pochowana w rodzinnym mauzoleum w parku zamkowym w Książu. Jednakże w związku z działaniami Armii Czerwonej jej zbezczeszczone ciało zostało z mauzoleum przeniesione przez służbę, która uwielbiała swą panią, początkowo do ziemnej mogiły w parku zamkowym, później na cmentarz ewangelicki w późniejszej dzielnicy Wałbrzycha - Szczawienko.

Niestety do dziś nie zachował się ten cmentarz, gdyż w latach 80-tych XX w. został on zrównany z ziemią (przy czym nie dokonano żadnych ekshumacji szczątków na nim pochowanych), a na jego miejscu powstało osiedle domów i obwodnica miasta). Przez cały okres powojenny miejsce pochówku na cmentarzu ewangelickim w Szczawienku było nieznane. Dopiero ostatnie lata, głównie za sprawą ujawnienia pewnych szczegółów przez jedynego żyjącego wnuka księżnej, Bolko Hochberg von Pless, pozwoliły określić prawdopodobne miejsce jej pochówku. Wg legendy księżna została pochowana wraz ze swym 6 metrowej długości naszyjnikiem z pereł.

Dziś mit pięknej księżnej Daisy von Pless jest siłą napędową działań marketingowych obu rodzinnych zamków, obecnie muzeów, w Książu i Pszczynie. Ponadto Daisy i książe Jan Henryk XI (Hans Heinrich XI), jej teść, stały się ikonami strategii promocji miasta Pszczyna na lata 2012-2014.

new, Andrzej Grynpeter / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.