Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 czerwca 2014
  • wyświetleń: 7432

Radar już zainstalowany

W Goczałkowicach-Zdroju został zainstalowany radar meteorologiczny nowej generacji, który da możliwość skutecznego ostrzegania mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz dalszych rejonów województwa przed zagrożeniami pogodowymi. Radar właśnie jest testowany i jeśli badania wyjdą pomyślnie, we wrześniu zostanie podjęta ostateczna decyzja o jego zakupie.

Zanim radar został zainstalowany w Goczałkowicach, dokonano niezbędnych pomiarów. Wykazały one, iż lokalizacja w rejonie zapory na zbiorniku goczałkowickim spełnia wszystkie parametry i będzie można uzyskać bardzo dokładną prognozę dla opadów zarówno deszczu, śniegu jak i gradu.

Montażu radaru na budynku Ekocentrum w Goczałkowicach-Zdroju 24.06.2014


Radar nowej generacji pasma - X jest pierwszym tak nowoczesnym radarem w Polsce. Da on możliwość skutecznego ostrzegania mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz dalszych rejonów województwa przed zagrożeniami pogodowymi. Jego zasięg to promień o długości 100 km. Wykrywalność intensywnego gradu wynosi ponad 95%, a wielkości opadów 80-90%.

radar meterologiczny
Zasięg radaru zainstalowanego w Goczałkowicach-Zdroju wynosi 100 km


Mieszkańcy naszego powiatu mieli już okazję przekonać się jak prognozy meteo potrafią być błędne. Jako przykład niech posłuży 24 czerwca zeszłego roku, kiedy prognozy IMGW podawały opad dla rejonu Pszczyny 30-50 mm/m2, a spadło w rzeczywistości 109 mm/m2. Kolejnym dniem, który zaskoczył IMGW był 3 lipca 2012 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z gradobiciem. Takie sytuacje mają miejsce, ponieważ IMGW używa radarów starszej generacji.

Nowy radar jest szansą dla mieszkańców Śląska na precyzyjne ostrzeżenia i odpowiedni czas na reakcję np. wcześniejszy zrzut wody z zbiorników retencyjnych, czy też ewakuacja z terenów zagrożonych. Urządzenie stanie się także cennym narzędziem dydaktycznym dla pracowników i studentów śląskich uczelni.

mot

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.