pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 12 czerwca 2014
  • wyświetleń: 1867

15 lat współpracy z partnerami

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Tej wiosny, jak co roku, kwitnie współpraca zagraniczna między Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 w Pszczynie, a szkołami partnerskimi z Niemiec i Portugalii.

W maju przebywała w Pszczynie grupa 12 uczniów z portugalskiej Madery, uczestnicząc w trzytygodniowych praktykach w ramach programu Leonardo da Vinci "Formar Jovens, Criar Profissionais". Uczniowie mieli okazję realizować praktyki w Instytucie IPO, w firmach: Gorke, mającym swą siedzibę w Pszczynie oraz Hewalex z Czechowic-Dziedzic, w sklepie Szkiełko przy ulicy Dworcowej w Pszczynie oraz w warsztatach mechaniki pojazdowej Pana Franciszka Bama w Ćwiklicach i Pana Tadeusza Kubisa w Pszczynie.

Wszystkim przedsiębiorstwom serdecznie dziękujemy za umożliwienie przeprowadzenia praktyk, które okazały się bardzo cenne i ciekawe dla uczniów oraz goszczących ich zakładów.

Oprócz pracy nasi goście mieli okazję zapoznać się z polską kulturą, zwyczajami oraz gościnnością. Zwiedzili Pszczynę, Kraków, Wieliczkę, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu, elektrownię szczytowo-pompową Żar w Międzybrodziu. Podczas wypadu na małą pętlę beskidzką odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn. Duże wrażenie wywarły na nich ogrody Państwa Kapias w Goczałkowicach Zdroju oraz muzeum etnograficzne rodziny Szenderów w Suszcu. Ponadto młodzi ludzie z Portugalii mieli okazję zobaczyć zakład produkcji pieczarek Państwa Polok w Kryrach.

15 lat partnerstwa PZS 2 ze szkołą we Freibergu - 05.2014 · fot. PZS nr 2


W tym samym czasie w PZS nr 2 przebywała z tygodniową wizytą młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Fachschulzentrum z Freiberga w Saksonii oraz jej opiekun, pan Stefan Kupke. Pobyt gości z Niemiec rozpoczął się od integracyjnego ogniska i pieczenia kiełbasek wraz z uczniami portugalskimi i polskimi, a choć deszcz bardzo się starał, nie zdołał popsuć międzynarodowej atmosfery.

Główna część wizyty gości z Niemiec to zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem w Polsce specjalistycznych gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Realizując ten plan, uczniowie mieli okazję odwiedzić ogrody Państwa Kapias i gospodarstwo ogrodnicze p. Marka Dzidy w Goczałkowicach oraz zapoznać się ze stosowanymi tam rozwiązaniami.

Bardzo ciekawa i inspirująca dla młodzieży była wizyta w gospodarstwie rolnym Państwa Klimczyków w Porębie. Niemieccy uczniowie zasypywali właściciela gospodarstwa pytaniami z zakresu produkcji rolniczej i hodowli zwierząt. Młodzież z Freiberga zwiedziła Kraków, gdzie korzystając z pięknej tym razem pogody, zobaczyła miasto zarówno spacerując najciekawszymi jego trasami pod okiem przewodnika.Goście z Freiberga mieli okazję pojechać na Górę Żar i zwiedzić tamtejszą elektrownie szczytowo-pompową oraz skorzystać na miejscu z wielu atrakcji turystycznych.

Podczas pobytu w Polsce, niemieccy uczniowie udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie omieszkali również odwiedzić pszczyńskich żubrów, które zrobiły na gościach duże wrażenie.

Uczniowie niemieccy ze szczególnym sentymentem wspominają wizytę w Tyskich Browarach Książęcych, gdzie mieli okazję poznać historię i ciekawostki naszego browarnictwa, w niczym nie ustępującego warzeniu piwa w Niemczech oraz skosztować świeżego tyskiego piwa prosto z tanka.

W ramach integracji z grupą portugalską i polską, rozegrano również kilka towarzyskich przedmundialowych meczy piłki nożnej, które rozbudziły nasze przygaszone nadzieje w przyszłość polskiej piłki.

Partnerstwo ze szkołą w Portugalii, Czechach oraz we Włoszech jest młode i zaczyna się rozwijać, natomiast współpraca ze szkołą w Freibergu trwa już od 15 lat. Realizowana jest ona w ramach programów europejskich lub podczas wizyt studyjnych między obiema szkołami, gwarantując zarówno polskim jak i niemieckim uczniom korzyści krajoznawcze, językowe i socjalne, wynikające z możliwości kontaktu z inną kulturą i językiem.

Dzięki tego rodzaju wymianom i spotkaniom międzynarodowym uczniowie nabywają nowych doświadczeń zawodowych, uczą się dostrzegać różnice i podobieństwa w podejściu do prowadzenia gospodarstwa w Polsce i w Niemczech. Tegoroczna wizyta była również udana i owocna w ciekawe doświadczenia, za co serdecznie dziękujemy naszym zagranicznym partnerom oraz uczniom naszej szkoły.

Jarosław Kinalski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj