REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 9 maja 2014
  • 1 czerwca 2014
  • wyświetleń: 4012

Trzy nowe wystawy w Stajniach

Za nami:

Od 10 maja do 30 listopada dla zwiedzających Muzeum Zamkowe w Pszczynie otwarte będą trzy wystawy w Stajniach Książęcych.

Muzeum Zamkowe


Muzeum Zamkowe


"Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii"

Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione 1 zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze.
Tytułowy bal kostiumowy odbył się 2 lipca 1897 r. w Devonshire House w Londynie w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania i stanowił ostatnie tego rodzaju królewskie przyjęcie w historii Wielkiej Brytanii.

Fotografie uczestników balu w kostiumach inspirowanych Wschodem i Zachodem ukazują szeroką panoramę elity towarzyskiej Wielkiej Brytanii z roku 1897, wciągając widza w krąg jej wyobrażeń na temat literatury, opery, teatru, poezji oraz malarstwa minionych wieków. Na wystawie zaprezentowane również zostaną cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette'a. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie.

Zwiedzający wystawę goście, przy pomocy scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów, będą mogli się także wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie w zaaranżowanym atelier fotograficznym.
Kuratorem wystawy jest Russell Harris - tłumacz, pisarz i kurator wystaw, absolwent Studiów Orientalnych w Balliol College na Oxfordzie.

"Leon Dołżycki. Pszczyńskie lata. Malarstwo i rysunek"

Na wystawie Leona Dołżyckiego zaprezentowane zostaną obrazy i rysunki z pszczyńskiej kolekcji prywatnej. Dołżycki, zaliczany do grona polskiej awangardy w okresie międzywojennym, współtwórca grupy Formistów, był nie tylko malarzem, ale też grafikiem, pedagogiem i scenografem. Pod koniec życia mieszkał w Pszczynie a pracował jako profesor, a następnie dziekan katowickiego oddziału krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawę złożą się obrazy i rysunki o tematyce sportowej, portrety i pejzaże. Ciekawostką będzie kilka dzieł nawiązujących do ideologii socrealizmu. Wystawa jest próbą przybliżenia sylwetki tego świetnego artysty, a zwłaszcza późniejszych lat jego twórczości, związanej z Pszczyną i Śląskiem.

"Malarstwo Eliny Marjaany Hämeen-Anttila"

Wystawa zaaranżowana w Młynie, poświęcona jest malarstwu Eliny Marjaany Hämeen-Anttila, pochodzącemu z kolekcji prywatnej. Hämeen-Anttila pochodziła z Finlandii, ale większość dorosłego życia spędziła poza granicami swego kraju. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Mimo, że jest artystką współczesną,
pozostaje postacią enigmatyczną, dość powiedzieć, że nie udało się dotrzeć do żadnej galerii ją reprezentującej.

Artystka umarła przedwcześnie w 1992 roku, w wieku 38 lat. Jej obrazy, o niepokojącej atmosferze, noszą motywy na poły abstrakcyjne, na poły figuralne. W jej kompozycjach doszukać się można fascynacji kubizmem, ale też surrealizmem i ekspresjonizmem.

Ceny biletów wstępu na wystawy:
- bilet normalny: 5 zł
- bilet ulgowy: 3 zł.

new / pless.pl

źródło: Muzeum Zamkowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.