pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 3061

Zagraniczni goście w LO Gilowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

W marcu w Liceum Ogólnokształcącym w Gilowicach odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu Comenius Curiosity - Creativity - Competence poświęcone geografii i ekonomii. Wzięli w nim udział przedstawiciele ze wszystkich krajów partnerskich liceum, tj. z Turcji, Austrii, Węgier, Włoch, Litwy, Grecji, Finlandii i Czechów.

Podczas pobytu w Polsce nasi goście zwiedzili Pszczynę (wraz z zabytkową Starówką i Muzeum Zamkowym, parkiem, Pokazową Zagrodą Żubrów oraz laboratorium SGS Eko-Projekt), muzeum obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu oraz najważniejsze zabytki Krakowa. W rolę przewodników po Krakowie wcielili się gilowiccy uczniowie, oprowadzając nauczycieli i uczniów z zagranicy w niewielkich, międzynarodowych grupach, co sprzyjało nawiązaniu nowych relacji, integracji i zwalczaniu stereotypów.

W trakcie zajęć w naszej szkole uczestnicy z każdego z krajów mieli przedstawić sytuację ekonomiczną swojego regionu z uwzględnieniem danych, takich jak: główne gałęzie gospodarki, nowe trendy, wiodący pracodawcy, wysokość inflacji, stopień i przyczyny bezrobocia, średnia płaca itp. a następnie wcielić się w rolę ministra gospodarki i zaprezentować plan naprawy sytuacji gospodarczej. Tutaj należało skoncentrować się na przewidywaniach, jakie dziedziny będą się rozwijać w najbliższym czasie, w jakich zawodach należałoby kształcić przyszłych pracowników oraz jakie cechy i umiejętności w nich rozwijać, jakie przedmioty wprowadzić do programu nauczania w szkołach, a także: w które dziedziny gospodarki inwestować, a w które nie.

Następnie, goście wzięli udział w lekcji prowadzonej w języku angielskim przez pana Andrzeja Pietrzyka, poświęconej analizie statystycznej. Uczniowie, pracując w zespołach międzynarodowych musieli wykazać się umiejętnością interpretacji danych statystycznych, obliczania inflacji oraz tworzenia diagramów i wykresów.

Zagraniczni goście liceum w Gilowicach - 17-19.03.2014 · fot. LO Gilowice


Spotkanie uświetniły także zajęcia warsztatowe prowadzone przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie - panie: Marię Kasprzycką i Zofię Masny. Po dokonaniu analizy lokalnego rynku pracy uczestnicy mieli za zadanie między innymi: napisać CV, stworzyć profil osobowościowy kandydata oraz przeprowadzić symulację rozmowy kwalifikacyjnej.

Jako, że nie samym chlebem człowiek żyje, działaniom stricte edukacyjnym towarzyszyły również wszelkie działania integracyjne. Przede wszystkim młodzież zagraniczna zakwaterowana była u rodzin uczniów, co stwarzało świetną okazję do bliższego poznania się uczestników spotkania. Co więcej, uczniowie naszego Liceum spisali się doskonale w roli organizatorów i animatorów czasu wolnego tak, że cała społeczność uczniowska Liceum, a nie tylko młodzież goszcząca uczniów zza granicy miała okazję poznać gości bliżej.

O tym, że zarówno goście, jak i gospodarze spotkania świetnie się razem bawili i nawiązali naprawdę dobre i bliskie relacje może świadczyć fakt, że w dniu wyjazdu mało komu nie zakręciła się przysłowiowa łezka w oku. Żal było się żegnać, lecz mamy nadzieję na utrzymywanie kontaktów mailowych i facebookowych, oraz ponowne spotkania twarzą w twarz w szkołach partnerskich.

Adam Graca

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.