pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 1360

PG nr 1 na Festiwalu Robotów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj

3 kwietnia drużyna uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie w składzie Paweł Chłąd i Mateusz Kowalik pod opieką pani Moniki Szmidt-Tetli uczestniczyła w Festiwalu Robotów, który odbył się w ramach Festiwalu Nauki w Chorzowie.

Festiwal Robotów
Festiwal Robotów · fot. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie


------

Organizatorami imprezy byli: Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Górnośląski, Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły KiSS, Koło Naukowe SR Wydziału Transportu Katedry Eksploatacji Pojazdów Samochodowych Politechniki Śląskiej oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie. Z informacji podanych w Polskim Radio Katowice, w konkursach wzięło udział 45 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie oraz uczelnie wyższe.

Zawody odbyły się w kilku kategoriach:
- Światłolub - kategoria obejmująca najprostsze amatorskie roboty mobilne poruszające się w kierunku źródła światła.
- Daytona Lego - kategoria dla robotów autonomicznych, czyli takich, których działanie nie jest sterowane z zewnątrz. Polegała na zbudowaniu robota na bazie Lego Mindstorms, pokonującego na czas wyznaczona trasę, transportując piłeczkę do unihokeja.
- LineFollower - w tej kategorii udział brały amatorskie roboty mobilne, których zadaniem było pokonanie w jak najkrótszym czasie trasy wyznaczonej przez czarną linię.
- Robotomaniacs - kategoria, w której liczyła się kreatywność, wiedza i pomysłowość. Wykonany robot lub urządzenie elektroniczne miało wykonywać dowolne, wymyślone prze konstruktora czynności.

Uczniowie gimnazjum jako jedyni z Powiatu Pszczyńskiego zaprezentowali się na tym Festiwalu. Wzięli udział w konkursie w kategorii Robotomaniacs, która jako jedyna rozgrywała się bez podziału na grupy wiekowe. Paweł i Mateusz zaprezentowali robota, którego zbudowali w celach edukacyjnych, a jego zadaniem było sprzątanie. Robot wyposażony jest w obracającą się szczotkę zmiatającą np. okruchy. Urządzenie to posiada sterowanie automatyczne i manualne, porusza się do przodu, tyłu, wokół własnej osi. Po zaprezentowaniu swojej pracy uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania jury dotyczące wykonanej pracy.

Spośród ośmiu drużyn biorących udział w tej kategorii, byliśmy jedynym gimnazjum. Pomimo tego Paweł Chłąd i Mateusz Kowalik - uczniowie 2 klasy gimnazjum - zdobyli III miejsce. I miejsce należało do studentów Politechniki Śląskiej, a II do mechatroników z ZSTiO Bytom.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

MST

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.