Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 marca 2014
  • 13 marca 2014
  • wyświetleń: 9087

21-latka ofiarą stalkingu?

21-letnia dziewczyna z Pszczyny codziennie telefonicznie była nękana przez byłego partnera. Ostatecznie sprawę zgłosiła na policję, a ta sprawdza teraz czy doszło do przestępstwa.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie, od około miesiąca pszczynian złośliwie niepokoił swoją byłą dziewczynę, codziennie do niej wydzwaniał oraz wysyłał smsy. Sprawa została w końcu zgłoszona na pszczyńskiej komendzie.

Teraz policja rozpoczęła postępowanie, które ma wyjaśnić czy doszło do przestępstwa - stalkingu.

W Kodeksie Karnym (artykuł 190a) czytamy "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

W myśl tego artykułu każdy ma prawo czuć się wolnym od uczucia strachu, uczucia "zbudowanego" przez sprawcę w sposób celowy i zamierzony. Stalkierem można uznać osobę, która zakłóca poczucie bezpieczeństwa powodując u ofiary nasilające się uczucie lęku i niepokoju. Odczucia ofiary spowodowane są sytuacjami, z którymi musi się zmierzyć za sprawą prześladowcy. Nierzadko, ma to wpływ na podjęcie przez nią decyzji o zmianie telefonu, adresu, czy miejsca pracy. To, co charakteryzuje staliking to m.in.: długotrwałe, powtarzające się z dużą częstotliwością, nękanie, dręczenie, trapienie, niepokojenie, dokuczanie, niedawanie spokoju, prześladowanie, śledzenie, proponowanie spotkań, a nawet namawianie do aktów seksualnych, nawiedzanie w domu, w pracy i wszędzie tam, gdzie ofiara przebywa w ciągu dnia. Prześladowca w ten sposób wzbudza w pokrzywdzonym poczucie zagrożenia, narusza jego prywatność dotykając sfer najbardziej intymnych i istotnych w jego życiu.

Zna jego codziennych grafik zajęć i ma bez przerwy swoją ofiarę "na oku". Obsesyjnie próbuje "wejść" w jej życie. Nierzadko, przynajmniej na początku, zachowuje się kulturalnie, jest miły, wysyła kwiaty, prezenty, smsy, maile i telefonuje. Wszystkie jego działania cechuje jednak przesadna częstotliwość i brak racjonalnych motywów. Taka osoba charakteryzuje się często zaburzoną percepcją świata i miewa zniekształcony obraz otaczającej jej rzeczywistości. Może ona nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jej zachowanie może wyrządzić komuś psychiczną, a nawet fizyczną krzywdę. Sprawca stalkingu bywa przekonany o słuszności swoich poczynań. Tłumaczy swoje zachowanie troską o drugą osobę, co przez jego ofiarę odbierane jest jako przemoc i agresja. Patrząc na to zjawisko od strony sprawcy, stalking ma swoje źródło w uzależnieniu emocjonalnym i uczuciowym od osoby..

Aby jednak mówić o przestępstwie, w tym przypadku wymagany jest jeden warunek. Wszystko to, co robi sprawca musi wzbudzić u pokrzywdzonego uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.