pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 lutego 2014
  • 21 maja 2014
  • wyświetleń: 19556

Klejnot Ziemi Pszczyńskiej - wideo

Po raz drugi uhonorowane "Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej" zostały kobiety działające w sposób szczególny na rzecz powiatu pszczyńskiego.

Kultura, sztuka, biznes, aktywność społeczna i charytatywna oraz trud włożony w przekazywanie naszej śląskiej tradycji kolejnym pokoleniom to dziedziny, w których organizatorzy pragną wyróżnić kobiety szczególnie zasłużone.Nagroda kierowana jest do środowisk kobiecych, reprezentujących aktywność społeczną i zawodową, a które swoją postawą przeciwdziałają defaworyzowaniu innych kobiet na rynku pracy.

Gala "Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej" - 16.05.2014 · fot. A. Grynpeter


Spośród zaproponowanych kandydatek zostały wybrane laureatki w pięciu kategoriach:

Kobieta Społeczna - Pani Ągnieszka Klimek
Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1960 w tym od 1975 do 2013 jako pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Dająca wzór młodszym pokoleniom bibliotekarzy. Przede wszystkim zaś ceniona i lubiana przez czytelników, zawsze służąca życzliwą i kompetentną pomocą. Wykorzystując niestandardowe metody pracy promuje czytelnictwo, a w szczególności wprowadza najmłodszych w świat bajek i zachęca do czytania lektur. Od czternastu lat wolontariuszka Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań". Zawsze życzliwa, otwarta na potrzeby Centrum, bierze aktywny udział w życiu domu: bierze udział w ważnych dla Centrum wydarzeniach a na co dzień służy wychowankom pomocą w odrabianiu zadań domowych, organizuje im czas wolny zabierając na spacery i goszcząc w swoim domu. Wspiera również Centrum finansowo jako fundatorka stypendiów dla zdolnych wychowanków czy zakupując okolicznościowe prezenty.

Kobieta Obyczajów i Tradycji - Pani Janina Barchańska
Swoją działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Pielgrzymowicach rozpoczyna w wieku 14 lat. W roku 1980 zostaje jego przewodniczącą a następnie zastępcą prezesa Kółka Rolniczego - funkcje pełni nieprzerwalnie do marca 2014r. Organizatorka dożynek sołeckich, gminnych oraz gminno-powiatowych, biesiad, ognisk, warsztatów i wycieczek oraz uroczystości lokalnych z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na swoim koncie posiada projekt sztandaru Koła Gospodyń Wiejskich. Od 2003r. aktywny działacz Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki. Dzięki jej staraniom w roku 1985r. przy Kole Gospodyń Wiejskich powstaje ludowy Zespół śpiewaczy "Pielgrzymowianki" - obecnie działający pod nazwą "Niezapominajki".

Kobieta Sztuki i Kultury - Pani Maria Słomak-Sojka
Aktywnie włącza się w życie kulturalne wielu instytucji i placówek. Podejmuje szereg inicjatyw, angażując głównie dzieci i młodzież w zajęcia teatralne. Pod jej nadzorem powstały takie spektakle jak: "Byle się nie zakochać", "Balladyna", Miłość niejedno ma imię" oraz "Eko-bajka", "Internetowa pułapka" czy "Dzieci z Bullerbyn". Kolejną odsłoną jej działalności artystycznej i kulturalnej jest świat poezji. W prowadzonym w Pszczyńskim Centrum Kultury kole literackim skupia utalentowaną młodzież, którą wprowadza w świat literacki. Jest organizatorką wielu spotkań młodzieży z osobami ze świata kultury i sztuki. Pani Maria tworzy własną poezję, którą zaprezentowała na 12 wieczorach autorskich. Jej poezja jest liryczna, melancholijna i pełna zadumy.

Kobieta Biznesu - Pani Beata Waleczek
Prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku, jest również wiodącym udziałowcem w trzech spółkach. Działalność prowadzona jest w formie, apteki, punktów aptecznych oraz sklepów zielarsko-medycznych w Suszcu, Grzawie, Goczałkowicach Zdroju, Brzeźcach i Kobielicach oraz poza terenem powiatu pszczyńskiego w Tychach i Orzeszu-Woszczycach. Zatrudniając blisko 30 pracowników wspiera głównie osoby młode umożliwiając im rozwój zawodowy oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji na rynku pracy. Nie waha się sięgać po środki unijne - apteka w Suszcu powstała dzięki uzyskanemu przez Panią Beatę dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Pomimo ogromu pracy zawodowej nie zapomina o osobach najbardziej potrzebujących. Angażuje się w pomoc na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie przyczyniając się do zorganizowania na ich rzecz koncertu charytatywnego. Poza tym corocznie wspiera finansowo dzieci niepełnosprawne - podopiecznych Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich - umożliwiając im wyjazdy na ferie zimowe czy pielgrzymki.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej - Pani Jadwiga Granatyr
Założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Frydkowianie", który z sukcesami prowadzi od ponad 41 lat. Na swoim koncie Zespół posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix na Śląskim Śpiewaniu oraz występ dla Jana Pawła II.
Działania artystyczne Pani Jadwiga Granatyr uzupełnia o inicjatywy pedagogiczne: miłość do Ojczyzny i empatię do drugiego człowieka oraz swoją miłość do folkloru, pielęgnowanie kultury i gwary śląskiej zaszczepia wśród młodych ludzi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta Paweł Sadza.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.