pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 lutego 2014
  • 17 lutego 2014
  • wyświetleń: 11905

Podniosą opłaty za wodę?

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, radni szczególną uwagę przywiązali do tematu podniesienia stawki dla zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków na terenie naszej gminy. Uchwała została jednak odrzucona. Dwie osoby spośród 21 obecnych, wstrzymały się od głosu.

Obecna taryfa na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wygasa 31 marca. Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej złożyło więc wniosek o zatwierdzenie nowych stawek. Zgodnie z projektem, cena za metr sześcienny wody miałaby wzrosnąć o 23 grosze, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

licznik woda rachunki, wodomierz
Wzrosną opłaty za wodę? · fot. pless.pl


- Do tej uchwały złożyłem pismo w Przedsiębiorstwie Inżynierii Komunalnej, w którym nie zgadzam się na proponowane taryfy. Podwyżka ceny wody o 23 grosze wynika z podniesienia stawki, którą narzuciło Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Sytuacja nie jest więc bezpośrednio związana z podwyżką ze strony PIK-u, który nie podwyższa cen w stosunku do taryf zeszłorocznych - tłumaczył burmistrz Dariusz Skrobol.

Radna Renata Dyrda zauważyła jednak, że od 2010 do 2013 roku cena wody wzrosła o 60 groszy. Wzrosła także stawka za kanalizację oraz opłata stała. Radna zadała też pytanie, dlaczego tak mała ilość wody jest pozyskiwana z WZD, które posiada na swoim terenie znaczne zasoby wody podziemnej o bardzo wysokiej klasie czystości.

- Zakup wody z WZD jest taki, jaki można maksymalnie z tych źródeł uzyskać. Podjęliśmy także rozmowy z Czechami, żeby stamtąd przesyłać wodę. Nie ma jednak takiej możliwości, ponieważ koszty przesyłu wody są zdecydowanie za wysokie -poinformował burmistrz.

Dariusz Skrobol zauważył, że istnieje kilka rozwiązań zaistniałej sytuacji. Jednym z nich jest zaproponowanie GPW rezygnacji z podwyżki. Drugim wyjściem jest dopłacenie do jednego metra sześciennego wody przez Radę Miejską. Ostatnim rozwiązaniem jest rezygnacja z remontu hydroforni, a przy tym setek kilometrów sieci wodociągowej. Na chwilę obecną koszt takiej inwestycji wynosi około pół miliona złotych. Warto zauważyć, że rezygnacja z remontu wiąże się z pogorszeniem jakości wody.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.