pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 19 października 2004
  • wyświetleń: 1117

Obchody Światowego Dnia Turystyki - pszczynianka w

6 października w Żywcu odbyły się po raz 25-ty obchody Światowego Dnia Turystyki. Na uroczystość, która miała miejsce na terenach przyległych do Browaru żywieckiego, przybyły władze Województwa Śląskiego oraz samorządowcy z powiatów żywieckiego i cieszyńskiego. Najliczniejszą grupę jak co roku stanowili ludzie związani z branżą turystyczną - pracownicy biur promocji, właściciele biur podróży, piloci, przewodnicy, właściciele hoteli, pensjonatów i najważniejszych atrakcji turystycznych województwa.

Podczas uroczystej gali wręczono odznaki Ministra Gospodarki „Zasłużony dla Turystyki” oraz Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w kreowaniu pozytywnego wizerunku naszego województwa. Nagrody te są największym wyróżnieniem dla osób zajmujących się promocją oraz turystyką w naszym regionie. W latach ubiegłych laureatami nagród z naszego terenu byli m.in. Anna Kuś-Wiktorko (właścicielka biura podróży „Polan”) Tadeusz Harazin (Prezes Zarządu PTT ) i Dariusz Skrobol (Kierownik Referatu ds. Promocji Starostwa Powiatowego w Pszczynie).

Również w tym roku dyplom z rąk Marszałka Województwa odebrała pszczynianka – pani Cecylia Gałaszek (na zdjęciu). O nagrodę dla niej wystąpił Józef Tetla - Starosta Pszczyński.

Regulamin Marszałka określa, iż dyplom mogą otrzymać osoby fizyczne oraz instytucje państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, organizacje społeczne i zawodowe, które całokształtem swojej działalności przyczyniły się do rozwoju turystyki na terenie województwa śląskiego. 

Pani Cecylia Gałaszek jest związana z Muzeum pszczyńskim od 37 lat. Obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Upowszechniania i Marketingu. Zajmuje się obsługa oraz kontaktami z publicznością odwiedzającą Muzeum. Odpowiedzialna za obsługę grup wycieczkowych, rezerwację terminów i przewodników a także różne formy współpracy ze szkołami, w tym m. in. przygotowanie i prowadzenie lekcji muzealnych, koncertów dla dzieci, konkursu „Moja przygoda w muzeum” (od 1982 roku) czy oprowadzanie specjalistycznych grup nauczycielskich. Odpowiada także za organizację i przygotowanie koncertów, imprez oraz stałe informacje dla prasy i mediów. Jest autorką „Przewodnika dla dzieci i młodzieży” wydanego w 2001 roku.

W jaki sposób zaczęła Pani pracę w Muzeum Zamkowym?

Pracę w Muzeum Zamkowym w Pszczynie rozpoczęłam tuż po maturze 1 czerwca 1967 roku.
Przypadek sprawił, że trafiłam właśnie tutaj. W szkole zawsze lubiłam historię, język polski ale nigdy nie wiązałam z tym przyszłości. Chciałam pomagać ludziom. Widziałam się raczej w pracy w służbie zdrowia jako np. stomatolog.

Co Pani sądzi o wyróżnieniu, co daje Pani wyróżnienie?

Cieszę się z dyplomu aczkolwiek czuję się trochę zażenowana. Odznaczono mnie za to, co sprawia mi przyjemność. Lubię swoją pracę i nie wydaje mi się ona niczym nadzwyczajnym. Staram się wykonywać ją najlepiej jak potrafię.

Jak postrzega Pani turystów odwiedzających Muzeum?

Muzeum Zamkowe jest niezwykle atrakcyjne dla turystów z kraju i zagranicy. Atmosfera Pszczyny sprzyja wyciszeniu. Zespół parkowo – pałacowy z otaczającą zielenią, pełnymi ciszy i uroku miejscami w parku, są dla wielu ludzi celem wyjazdu w wolne dni, miejscem świątecznego relaksu. Będąc w Pszczynie ludzie ci często zwiedzają także Muzeum.
Stałą publiczność Muzeum stanowią grupy dziecięce i młodzieżowe które trafiają do nas dzięki swym nauczycielom. Mamy tutaj duże pole do popisu – trzeba ich tak oprowadzić aby ich nie zanudzić czy nie zrazić. Przewodnik musi wyczuć ile można danej grupie powiedzieć.
Widzowie dorośli są obecnie bardziej świadomi niż 15 – 20 lat temu, gdy przyjeżdżały głównie wycieczki zakładowe. Dzisiaj dominują turyści indywidualni, którzy z własnej potrzeby odwiedzają Zamek. Kontakt z nimi jest o wiele bardziej przyjemny chociaż często zadają trudne pytania. Tych pytań nigdy nie da się przewidzieć dlatego staram się cały czas dokształcać.

Czy Muzeum Zamkowe jest odpowiednio promowane?

Muzeum stara się aby informacje o wystawach, koncertach, imprezach trafiły do prasy i mediów. Współpracujemy m. in. z Biurem Informacji Turystycznej w Pszczynie oraz z licznymi biurami podróży. Informacje o muzeum znajdują się w profesjonalnych wydawnictwach turystycznych. Posiadamy stronę internetową, za pomocą której można wirtualnie zwiedzać Zamek.

Posiadamy wielu przyjaciół i osób życzliwych, które chętnie uczestniczą w proponowanych imprezach i koncertach, często wracają na wystawy, uważnie śledzą wydarzenia muzealne.
W promocji Muzeum z pewnością pomogłyby większe tablice ogłoszeniowe przy drogach dojazdowych do Pszczyny. Turyści w dalszym ciągu błądzą. Umieszczone obecnie tablice są zbyt małe a przez to mało czytelne. Dzięki życzliwości władz Powiatu Pszczyńskiego sytuacja ma ulec zmianie.

Jakie ma Pani plany na przyszłość, marzenia?

Mam wiele marzeń i planów bardzo osobistych, o których nie chcę mówić.
Jeśli chodzi o plany zawodowe to wiążą się one z Muzeum Zamkowym. Pragnę dobrze opanować programy komputerowe, które są potrzebne w mojej pracy. Chciałabym również nauczyć się języka angielskiego.

Moim marzeniem jest aby jak najwięcej turystów wychodziło z Muzeum zadowolonych, aby Muzeum było postrzegane jako miejsce przyjazne.

Rozmawiał: Piotr Piłot

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.