Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 października 2013
  • wyświetleń: 3041

Gmina czerpie prąd ze słońca

W Pawłowicach uruchomiono pierwszą w naszym powiecie instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej Gminny Ośrodek Sportu pozyskuje prąd z energii słonecznej.

Pawłowice, GOS, prąd, panele
Instalacja na dachu Gminnego Ośrodka Sportu · fot. UG Pawłowice


Pawłowice, GOS, prąd, panele
Pawłowice czerpią prąd ze słońca · fot. UG Pawłowice


Wyprodukowany przez 20 paneli prąd zostanie wykorzystany do zasilania grzałek na podbaseniu i ogrzewania wody w płytkim basenie. Moc instalacji zamontowanej na dachu Gminnego Ośrodka Sportu to 5 kwP (kilowat pik to jednostka używana do określania mocy szczytowej instalacji).

- Instalacja działa od zeszłego tygodnia i już zdążyła wyprodukować 100 kWh. Szacujemy, że w ciągu roku będzie ona w stanie wyprodukować około 4700 kWh, co pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 5 ton w skali roku - informuje Urząd Gminy w Pawłowicach.

Koszt inwestycji to 51 tysięcy złotych netto. Dzięki otrzymaniu dofinansowana w wysokości 95%, koszt gminy wyniesie 2550 zł.

Instalacja powstała w ramach projektu "Helios-promowanie postaw proekologicznych w obszarze wykorzystania energii słonecznej", dofinansowanego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska i budżetu Państwa.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.