pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 września 2013
  • 17 września 2013
  • wyświetleń: 4928

Dwa pożary, strażacy apelują!

W miniony weekend w Pszczynie oraz w Pawłowicach straż pożarna interweniowała przy pożarach kuchni w budynkach mieszkalnych.

Pożary te, spowodowane były zapaleniem się od kuchenki naczyń, w których znajdował się olej oraz posiłek. W wyniku zaistniałych zdarzeń dwie osoby zostały poszkodowane, a spaleniu bądź uszkodzeniu uległa cześć wyposażenia pomieszczeń.

Razem w działaniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej, pogotowie ratunkowe oraz policja.

Dwa pożary w budynkach mieszkalnych - 14/15.09.2013 · fot. OSP Łąka


Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie apeluje, o zachowanie ostrożności podczas używania kuchenek.

Niewłaściwa obsługa czy użytkowanie ich w stanie nietrzeźwości, prowadzą często do powstania pożarów. Pożary takie zagrażają ludziom, a nie ugaszone zaraz po ich powstaniu, powodują rozprzestrzenienie się ognia na całe wyposażenie w kuchni.
Dzięki, odpowiednio wcześnie podjętym działaniom gaśniczym przez mieszkańców, proces spalania można przerwać, minimalizując ryzyko powstania pożaru. Oprócz rzeczy codziennego użytku, którymi możemy się posłużyć, skutecznym środkiem gaśniczym są gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów olejów oraz tłuszczy używanych w kuchni - grupa pożarów F.

W przypadku, gdy możesz bezpiecznie podjąć działania (brak zadymienia, brak wysokiej temperatury), postępuj wg schematu:
1) zabezpiecz się przed promieniowaniem cieplnym (np. założenie bluzy z długim rękawem, ubranie rękawic, osłonięcie twarzy),
2) wyłącz źródło ciepła (np. zakręcenie dopływu gazu, odłączenie napięcia),
3) weź ścierkę lub ręcznik zmocz je i wykręć nadmiar wody,
4) ostrożnie zbliż się do palącego się naczynia i ruchem od siebie zakryj szczelnie całą powierzchnię naczynia,
5) jeśli masz na wyposażeniu gaśnice do pożarów grupy F, użyj jej,
6) odsuń się od naczynia, poczekaj aż wystygnie, dopiero wtedy można bezpiecznie usunąć naczynie z kuchenki.
Jeśli występuję zadymienie a w wyniku pożaru nie można bezpiecznie zbliżyć się do palącego się naczynia, odstąp od działań, jak najszybciej opuść pomieszczenie, poinformuj straż pożarną o zdarzeniu tel. 998 lub 112 i czekaj w bezpiecznym miejscu na przybycie służb ratowniczych.

Filmy poniżej, przedstawiają sposoby postępowania w przypadku pożaru oleju na kuchence oraz niebezpieczeństwa jakie mogą się pojawić w przypadku niewłaściwego gaszenia takiego pożaru. Ponadto, na jednym z filmów pokazana jest skuteczność gaśnicza, gaśnicy do pożarów grupy F.
new / pless.pl, źródło: KP PSP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.