pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 maja 2013
  • 31 maja 2013
  • wyświetleń: 11569

O kompostowni na Kolonii Jasnej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Nie gasną emocje mieszkańców Pszczyny i Łąki, którzy kategorycznie sprzeciwiają się budowie kompostowni. Gorąco było na kolejnym spotkaniu mieszkańców osiedla Kolonia Jasna, które odbyło się we wtorek 28 maja.

spotkanie mieszkańcow Kolonia Jasna
fot. ab / pless.pl


W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 mieszkańców osiedla. Był również burmistrz i starosta. Tradycyjnie zabrakło przedstawiciela firmy Remondis. - Ze względu na wcześniejsze zobowiązania, moja obecność jest niemożliwa - czytamy lakoniczną wypowiedź w piśmie, które tego samego dnia do ratusza wysłał dyrektor sosnowieckiego oddziału spółki Remondis, Marek Mrugalski.

Na początku zebrania zarówno starosta, jak i burmistrz, szczegółowo omówili dotychczasowe działania, które wykonali, aby zablokować inwestycję Remondisu. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Analizujemy, sprawdzamy, szukamy rozwiązania, żeby ten problem nam wszystkim nie ciążył, żeby tej stacji tu nie było. Stoję po Państwa stronie - mówił burmistrz Dariusz Skrobol.

- Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że Remondis nie wbił tam jeszcze łopaty, a mógłby to przecież już dawno zrobić - dodał starosta pszczyński Paweł Sadza.

Spotkanie mieszkańców osiedla Kolonia Jasna - 28.05.2013 · fot. ab / pless.pl


Dariusz Skrobol wytłumaczył również, że istnieją tylko dwie ścieżki zablokowania inwestycji na terenach Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej. - Pierwsza to unieważnienie decyzji na budowę przez wojewodę. Może to wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Druga ścieżka, która chcemy obrać, to budowa przetwórni w innym miejscu - wyjaśnia burmistrz.

Główny problem tkwi w tym, że instalacja, którą Remondis planuje postawić w Łące, została wpisana do Regionalnego Programu Gospodarki Odpadami. - Gdyby ta instalacja nie była do tego programu wpisana, to byśmy inaczej rozmawiali z Remondisem. Na dzień dzisiejszy Remondis się okopał - dodał Dariusz Skrobol.

Burmistrz Pszczyny będzie rozmawiał z posłami Platformy Obywatelskiej z Ziemi Pszczyńskiej, aby wpłynęli na radnych sejmiku województwa śląskiego w sprawie zmiany lokalizacji kompostowni.

Tymczasem mieszkańcy osiedla Kolonia Jasna uważają, że umowa najmu działki, którą Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej podpisało z firmą Remondis, jest nieważna, bowiem zawiera błędy formalne. Dokładnie chodzi o sygnowanie umowy ze strony przedstawiciela firmy Remondis.

- Umowa jest nieważna! Remondis został niewłaściwie reprezentowany. Sprawdźcie to sobie państwo. My zajmujemy się tą sprawą dwa miesiące, a wiemy znacznie więcej, niż urzędnicy! - grzmiała reprezentantka mieszkańców.

- Sprawdzimy, czy faktycznie ten podpis kwalifikuje tę umowę do obalenia. Jeśli tak będzie, to ją obalimy - uciął burmistrz Dariusz Skrobol.

Podczas ogólnego zebrania mieszkańcy przyjęli kilka uchwał. Jedna z nich zakłada wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich celem zbadania naruszenia praw mieszkańców w wyżej wymienionej sprawie. Inną uchwałą mieszkańcy zobowiązali burmistrza do rozwiązania umowy dającej prawo firmie Remondis dysponowania działką położoną w Łące przy ulicy Cieszyńskiej.

Jak sprawy potoczą się dalej? Być może więcej szczegółów poznamy po spotkaniu burmistrza i starosty z dyrektorem firmy Remondis, które odbędzie się 5 czerwca.

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śmieci, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj