pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 maja 2013
  • 6 maja 2013
  • wyświetleń: 8212

Uroczystości ku pamięci ks. Kuczery

W niedzielę 5 maja ksiądz arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej mszy św. będącej kulminacyjnym punktem obchodów 100. rocznicy urodzin księdza prałata Józefa Kuczery, wieloletniego proboszcza parafii Wszystkich Św. w Pszczynie.

W trakcie mszy sprawowanej przez kilkudziesięciu księży, pochodzących z pszczyńskiej parafii oraz tych, którzy mieli okazję być wikarymi za czasów gdy proboszczem był ks. J. Kuczera, homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Uroczystości 100 rocznicy urodzin ks. prałata Józefa Kuczery - 5.05.2013 · fot. Andrzej Grynpeter


W homilii przedstawił życiorys urodzonego 17 maja 1913 r. w Połomi księdza J. Kuczery. Ksiądz. Józef Kuczera po zdanej w roku 1933 maturze w roku 1934 rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, które zakończył obroną pracy magisterskiej "Czy modlitwa Pańska jest pochodzenia żydowskiego". Dnia 25 czerwca 1939 w katedrze Św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach z rąk biskupa Stanisława Adamskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Po okresie krótkiej pracy jako wikary w parafiach w Imielinie, Lipinach Śląskich oraz Rybniku w dniu 17 lutego 1941 r. przybył do Pszczyny i pozostał w parafii Wszystkich Świętych do swej śmierci.

Początkowo w Pszczynie był wikarym, a od września 1943 r. dodatkowo jako kapelan lokalny w Studzienicach. Po okresie II wojny światowej pracował w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Pszczynie jako katecheta. W grudniu 1945 r. za propozycją Zrzeszenia Pracowników Umysłowych w Pszczynie, po uzyskaniu zgody Kurii Diecezjalnej w Katowicach został przedstawicielem duchowieństwa katolickiego w Miejskiej Radzie Narodowej w Pszczynie.

W styczniu 1949 r. biskup katowicki Stanisław Adamski przygotował list pasterski w obronie prawa Kościoła do religijnego wychowania młodzieży. Pomimo ostrzeżeń przedstawicieli UB oraz ich usilnych starań zmierzających do nie odczytania tego listu wiernym, ksiądz Kuczera, w niedzielę 23 stycznia odczytał w kościele list pasterski biskupa katowickiego. 25 stycznia 1949 r. ks. Kuczera został aresztowany, i przewieziony do więzienia w Katowicach.

Akt oskarżenia został mu przedstawiony dopiero po 7 miesiącach od chwili aresztowania, a dnia 22 grudnia 1949 r. został na podstawie art. 22 dekretu z dnia 13 czerwca 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa polskiego, skazany na 12 miesięcy więzienia, za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości mogących wyrządzić istotną szkodę interesom państwa".

Z więzienia wyszedł ks. Kuczera 30 stycznia 1950 r. , by 18 lutego 1950 r. zostać administratorem parafii Wszystkich Św. w Pszczynie (po zmarłym dnia 1 stycznia 1950 r. proboszczu ks. Mateuszu Bieloku). Funkcję administratora parafii pełnił do lipca 1957 r., gdy został dekretem biskupa katowickiego St. Adamskiego proboszczem parafii Wszystkich Św. Posługę proboszcza ks. Kuczera sprawował do swej śmierci. 2 lutego 1973 r. otrzymał godność prałata domowego Jego Świętobliwości Ojca Świętego Pawła VI.

W czasie swego proboszczowania w Pszczynie ks. Kuczera przyczynił się do wyświęcenia 27 księży oraz wstąpienia do zakonów 27 sióstr zakonnych.

Równie ważna dla ks. Kuczery była budowa nowych kościołów, których za czasów jego proboszczowania w Pszczynie powstało 8, tyle też nowych parafii wyłoniło się z macierzystej parafii Wszystkich Św. Są to parafie w Jankowicach, Czarkowie, Studzienicach, Porębie, Radostowicach, Kobielicach, Starej Wsi oraz w Pszczynie na Osiedlu Piastów. Ks. Kuczera za szczególnie ważną uważał budowę nowego kościoła na Osiedlu Piastów, którą to budowę bardzo często odwiedzał i wspólnie z ks. proboszczem Józefem Markiem nieomal razem prowadzili budowę tej świątyni.

Ks. J. Kuczera zmarł 24 grudnia 1989 r., a pogrzeb odbył się 28 grudnia 1989 r. Ciało pszczyńskiego proboszcza złożono u stopni spalonego w pierwszych dniach września 1939 r. drewnianego kościoła pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.

W swej homilii arcybiskup W. Skworc podkreślił ponadto, że ks. Kuczera był niezwykle wierny "swej codziennej kapłańskiej pracy", ale także, że "charakteryzował go dobry humor, uśmiech, pogoda ducha wynikająca z czystego sumienia".

Dziękując parafianom za pamięć o swym wieloletnim proboszczu, metropolita katowicki stwierdził, iż "Teraźniejszość i przyszłość buduje się na przeszłości".

Po uroczystej mszy św. została odsłonięta i poświęcona wmurowana w ścianę kościoła Wszystkich Św. pamiątkowa tablica, na której przeczytać można: "Ks. Prałat Józef Kuczera. 1913-1989. Wieloletni dziekan pszczyński. Od 1941 r. wikary i administrator, a w latach 1957-1989 proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie. W latach 1949-1950 więziony przez stalinowski aparat represji. Inicjator budowy wielu nowych kościołów na ziemi pszczyńskiej.

Niezłomnemu kapłanowi, gorliwemu spowiednikowi, wrażliwemu człowiekowi w setną rocznicę urodzin społeczność ziemi pszczyńskiej."

Metropolita katowicki otworzył także plenerową wystawę poświęconą ks. Józefowi Kuczerze, którą oglądać można przy kościele Wszystkich Św.

Z okazji 100. rocznicy urodzin została także wydana okolicznościowa książka zatytułowana "Ks. proboszcz Józef Kuczera 1913-1989", poświęcona życiu i działalności księdza Kuczery. Książka będąca kolejną publikacją z serii wydawniczej Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej, zawiera szereg niepublikowanych dotychczas zdjęć i dokumentów obrazujących życie ks. Kuczery. Do książki jest także dołączona płyta CD z archiwalnymi nagraniami wystąpień ks. Józefa Kuczery (do górników w czasie mszy z okazji obchodów Św. Barbary oraz w czasie poświęcenia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. na Osiedlu Piastów zaledwie na dwa miesiące przed śmiercią ks. Kuczery).

Andrzej Grynpeter

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.