pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2013
  • 15 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 7502

Wykład archeologiczny - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

W piątek w Warowni Pszczyńskich Rycerzy odbył się wykład archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Sławomira Kulpy. Szczegóły w relacji Gabrieli Wiencek i Sylwii Piech-Hennek.

Wykład o archeologii w Warowni - 12.04.2013 · fot. Gabriela Wiencek, Sylwia Piech-Hennek

W dniu 12 kwietnia na zaproszenie dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkól Nr 1 w Pszczynie odbył się kolejny wykład z cyklu "Bliżej natury". Tym razem prowadził go dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. W stylizowanych na epokę średniowiecza murach Warowni w atrakcyjny sposób przedstawił temat: "OD PLEMIENIA DO PAŃSTWA".

Wśród obecnych byli zaproszeni goście Wicestarosta Henryk Kolarczyk, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Pani Krystyna Świerkot - Żmij, Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska pani Maria Adamczyk, Zastępca Burmistrza pani Barbara Sopot - Zembok oraz przedstawiciel Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Pszczynie i Powiatowego Urzędu Pracy. W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu wraz z opiekunami i nauczycielami historii.

Wykład przybliżył nie tylko historię tworzenia się naszego państwa, obecność grodów na naszej Ziemi np. Gród w Lubomi, ale dodatkowo był wzbogacony o ciekawostki z pracy archeologów.

Z uwagi na duże zainteresowanie słuchaczy wykładowca pan Sławomir Kulpa przestawił również najnowsze odkrycia archeologiczne, jakie miały miejsce w krypcie Promnitzów średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych.

Archeolog wchodzi w skład ekipy badawczej badającej kryptę Promnitzów. Badania archeologiczne to badania interdyscyplinarne, gdzie w skład grupy badawczej wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy.

Jak mogliśmy się dowiedzieć krypta Promnitzów w Pszczynie jest wyjątkowym miejscem. Położona jest w podziemiach południowej kaplicy kościoła. Wzniesiona została około połowy XVI w. Jest ona dla Pszczyny - Wawelem, gdyż spoczęła tam elita, przedstawiciele rodu Promnitzów i ich rodzin władającymi tymi ziemiami w latach (1548-1765). 

Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać nie tylko historię tworzenia się naszego państwa, ale i najnowsze badania archeologiczne na naszym terenie. Okazuje się, że historia może być ciekawa i ciągle jej rozdziały są dopisywane. 

Gospodarze miejsca, czyli Warowni Pszczyńskich Rycerzy również uatrakcyjnili nam spotkanie. Wprowadzono nas w klimat średniowiecza przedstawiając średniowieczną sztukę kucharską, obyczaje. Animatorzy zaprezentowali średniowieczną modę, strój rycerski z pokazem walki rycerskiej. Magia miejsca sprawiła, że mogliśmy się przenieść w czasie.

Zapraszamy na naszą stronę: www.roza-wiatrow.com oraz na stronę szkoły do zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki: www.samochodowka.pszczyna.edu.pl

Gabriela Wiencek, Sylwia Piech-Hennek

ups / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj