pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 lutego 2013
  • wyświetleń: 8419

Przetarg na dworzec w uzdrowisku

Dworzec w uzdrowisku w Goczałkowicach zostanie w najbliższym czasie wystawiony na sprzedaż. Będzie można nabyć go w formie przetargu. Nie oznacza to końca starań gminy o obiekt. Będzie to jednak możliwe dopiero wówczas, gdy nie znajdą się inne osoby zainteresowane ofertą PKP.

Dworzec PKP Goczałkowice, kolej, pociąg
Dworzec kolejowy w Goczałkowicach · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Dworzec w Goczałkowicach - powstał w XIX wieku na trasie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Budynek swoją rolę spełniał do początku XXI wieku, kiedy zamknięto kasy i poczekalnie ze względu na coraz większą ilość bezdomnych. Stacja została również zdegradowana do rangi przystanku. Od 2004 roku trwają rozmowy pomiędzy władzami gminy Goczałkowice-Zdrój, a przedstawicielami PKP w sprawie przejęcia dworca przez gminę.


Mariánské Lázně
Klubowicz d0_ob przesłał przykładowe zdjęcie z miejscowości uzdrowiskowej Mariánské Lázně, gdzie kolej państwowa wyremontowała dworzec przy okazji modernizacji linii. Z pewnością wszyscy chcieliby, aby obiekt w Goczałkowicach był równie zadbany. · fot. d0_ob / klub pless.pl


Zabytkowy dworzec znalazł się na liście ponad 50 budynków, których spółka PKP - ze względu na wysokie koszty utrzymania - chce się pozbyć jeszcze w tym roku. Obecnie trwa proces wyceny nieruchomości, a oferta sprzedaży pojawić może się już wiosną. Do przetargu stanąć będzie mógł każdy.

- Ta oferta skierowana jest do każdego, kto ma pomysł na wykorzystanie dworca np. w celach komercyjnych. Mamy bardzo pozytywne przykłady wykorzystania budynków dworcowych jako np. restauracje - mówi Jarosław Bator dyrektor zarządzający pionem nieruchomości w PKP S.A.

Zaskoczenia tą informacją nie ukrywają pracownicy Urzędu Gminy w Goczałkowicach-Zdroju, którzy o całej sprawie dowiedzieli się od mediów. Jak powiedziała nam sekretarz gminy Maria Ożarowska, jeszcze w ubiegłym tygodniu wójt Gabriela Placha prowadziła rozmowy z PKP w sprawie nieodpłatnego zbycia obiektu na rzecz gminy i obie strony wyraziły zainteresowanie takim rozwiązaniem. Gmina wstrzyma się jednak z jakimikolwiek działaniami aż do publikacji oficjalnej listy obiektów wystawionych na sprzedaż.

Ogłoszenie przetargu potwierdziła już naszej redakcji Jolanta Michalska z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. - Katowice. Uspokaja jednak, że nie oznacza to fiaska dotychczasowych rozmów z gminą.

Okazuje się, że rozpisanie przetargu jest konieczne ze względu na rozbieżności w planach wykorzystania obiektów. W pierwszej kolejności gmina mogłaby bezprzetargowo nabyć obiekt tylko, gdy ten dalej pełniłby funkcję powiązaną z transportem. Niestety - jak powiedziała nam Maria Ożarowska - takiej możliwości nie ma, co więcej zamiary gminy są zupełnie inne. Dotychczasowy dworzec miałby pełnić rolę kulturalną, rekreacyjną z punktem informacji turystycznej.

To rozwiązanie będzie możliwe, kiedy w przetargu nie pojawią się oferty innych zainteresowanych osób. Wówczas obie strony - PKP S.A. i gmina Goczałkowice-Zdrój - wrócą do rozmów na temat nieodpłatnego przekazania nieruchomości.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.