pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 lutego 2013
  • wyświetleń: 11150

Wycinka drzew na "Promenadzie"

Do naszej redakcji trafił list od czytelnika, który jest zaniepokojony wycinką drzew na tzw. "Dzikiej Promenadzie" pomiędzy stawem Cyranka a Pszczynką.

drewno
Podczas wycinki pozyskano 300 metrów sześciennych drewna · fot. R.L.


- Od paru dni trwa tam intensywna wycinka starego drzewostanu. Mechaniczne piły drwali bezlitośnie powalają dorodne okazy starych drzew. Czyżby miała tam powstać kolejna zagroda lub obwodnica? - alarmuje nasz czytelnik.

Okazuje się, że Lasy Państwowe, a konkretnie Nadleśnictwo Kobiór, w ramach 10-letniego planu urządzania lasu przeprowadza w tym miejscu wycinkę drzew.

- W rejonie tzw. Dzikiej Promenady wykonaliśmy cięcie uprzątające. Na tym terenie znajdują się młode nasadzenia. Nowe drzewa wymagają przestrzeni, więc trzeba było usunąć stare, niejednokrotnie chore drzewa - tłumaczy rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kobiór, Grzegorz Cekus.

Wycinka drzew Dzikiej Promenady - 20.02.2013 · fot. R.L.


Wiele wykarczowanych drzew miało ponad 150 lat. Były to głównie sprowadzone do Polski w XIX wieku dęby czerwone. - Dąb czerwony ma zupełnie inne właściwości niż nasz rodzimy dąb szypułkowy. Te drzewa żyją o wiele krócej, dlatego wiele wyciętych przez nas dębów było na skraju swojej wegetacji - dodaje Grzegorz Cekus.

Pracownik Nadleśnictwa Kobiór dodał także, że nie przewiduje się już większej wycinki drzew w tym rejonie. - Oczywiście możemy sporadycznie wyciąć zagrażające bezpieczeństwu drzewa, ale na pewno nie na taką skalę - kończy Grzegorz Cekus.

Drewno z wycinki - łącznie 300 metrów sześciennych - zostanie wystawione na sprzedaż.

ab / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.