Wiadomości

  • 3 stycznia 2013
  • wyświetleń: 3450

Urząd Skarbowy: zmiany w VAT

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie informuje, że z dniem 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT. Poniżej publikujemy komunikat.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2013r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie informuje, że z dniem 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT.

Wynikają one między innymi z ustawy z dnia 16 listopada 2012r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U z 2012r., poz.1342), rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2012r.,poz. 1428) i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2012 r., poz. 1485).

Metoda kasowa

Informuję, że w przypadku zakupu towarów i usług od małych podatników stosujących metodę kasową nabywca może odliczyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym uregulował należność na rzecz małego podatnika. Mały podatnik nie ma obowiązku zamieszczania terminów płatności na fakturze, choć może to zrobić.

Ulga na złe długi

Kolejna zmiana dotyczy ulgi na złe długi. Wierzyciel może skorzystać z ulgi między innymi pod warunkiem, że na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji, w której dokonuje korekty, dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Wyjaśniam, że wierzyciel może to sprawdzić, korzystając z internetowej bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego. Obie są prowadzone online.

Przypominam też, że po upływie 150 dni od terminu zapłaty dłużnik będzie miał obowiązek automatycznego skorygowania podatku VAT - bez względu na to, czy wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi. Jeśli tego nie zrobi, to organ podatkowy będzie nakładał sankcję w wysokości 30 proc. kwoty podatku, który powinien być skorygowany.

Fakturowanie

W związku z koniecznością zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur papierowych i elektronicznych przedsiębiorca nie ma obowiązku stosowania żadnych technicznych procesów oraz wdrażania jakichkolwiek regulaminów. Można to zrobić, np. zestawiając faktury z innymi dokumentami takimi jak: zamówienie, umowa, dokument transportowy czy wezwanie do zapłaty.

Na fakturach dokumentujących nabycie paliw nie trzeba podawać numeru rejestracyjnego samochodu, ale można to robić.

Wszystkie wyjaśnienia dotyczące zmian w przepisach podatkowych można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl/ministersto-finansow/wiadomości/komunikaty.

źródło: Urząd Skarbowy w Pszczynie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.