pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 26 listopada 2012
  • wyświetleń: 2608

Z Zespołu Szkół w Woli do Holandii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ś w. Jana Bosko w Woli" podaj

W dniach od 10 do 16 listopada uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 1 im. Św. Jana Bosko w Zespole Szkół w Woli gościli w holenderskim Zwolle podczas kolejnego spotkania szkół partnerskich programu Comenius zatytułowanego "Tolerancja religijna drogą do pokoju w przyszłości".

Było to już trzecie spotkanie partnerów z Włoch, Holandii, Polski i Wielkiej Brytanii. Tematem wiodącym spotkania był Protestantyzm jako jedna z głównych religii obecnych w Holandii. Wszystkie szkoły partnerskie przygotowały prezentacje dotyczące obecności protestantyzmu, jego historii oraz sytuacji wyznawców w ich krajach. Ponadto uczniowie w grupach międzynarodowych dyskutowali o korzyściach oraz problemach wynikających z bycia wyznawcą danej religii, co stanowiło kwintesencję tematu projektu czyli tolerancji religijnej. Wielu zagranicznych gości miało również możliwość uczestniczyć w niedzielnym nabożeństwie wraz ze swoimi rodzinami goszczącymi co było bezpośrednim i nieocenionym doświadczeniem religii i kultury.

Z Zespołu Szkół w Woli do Holandii - 10-16.11.2012 · fot. Joanna Kocioła


Gospodarze przygotowali również atrakcyjny i zróżnicowany program zwiedzania mający na celu poznawanie życia religijnego i kulturalnego Holendrów. Oprócz poznawania Zwolle, które jest bardzo malowniczym, pięknie położonym, zabytkowym miastem Hanzeatyckim nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich mięli okazję odwiedzić Delft i Amsterdam. Delft, słynne z produkcji niebieskiej porcelany jest również bardzo ważnym miastem dla holenderskiego Protestantyzmu oraz historii niepodległości państwa. To tu znajduje się jeden z najsłynniejszych kościołów holenderskich z królewskimi kryptami oraz mauzoleum Wilhelma Orańskiego, który w tym mieście został zamordowany. Wizyta w Amsterdamie nie mogła obyć się bez odwiedzenia słynnego Rijksmuseum, w którym zgromadzono dzieła najważniejszych malarzy holenderskich takich jak: Rembrandt i Vermeer, oraz rejsu po kanałach.

Zauroczeni Holandią i piękną pogodą, która przywitała i podczas całego pobytu nie opuszczała uczestników spotkania wszyscy wyjeżdżali pełni wspaniałych doświadczeń, nowej wiedzy zdobytej w praktyce oraz przyjaciół, z którymi zapewne jeszcze długo pozostaną w kontakcie.

Joanna Kocioła
źródło: Zespół Szkół w Woli

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ś w. Jana Bosko w Woli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ś w. Jana Bosko w Woli" podaj