pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 24 listopada 2012
  • 25 listopada 2012
  • wyświetleń: 17239

Rozbudowa skansenu - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Trwa rozbudowa skansenu "Zagrody Wsi Pszczyńskiej". Prace zostały rozpoczęte, mimo tego, że projekt budził duże kontrowersje wśród mieszkańców, a także projektantów i etnografów.

Reklama

Skansen, zagroda wsi pszczyńskiej
Plan zagospodarowania skansenu


Skansen, zagroda wsi pszczyńskiej
Tak ma prezentować się skansen po zakończeniu prac


- To bardzo duża, rozwojowa inwestycja. Na terenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej powstaną obiekty, których w tamtym miejscu brakowało. Całkowita wartość realizacji wynosi ponad 3.800.000 złotych - wyjaśniał w lipcu, po podpisaniu umowy z wykonawcą, burmistrz Dariusz Skrobol.

W skansenie mają powstać nowe obiekty: m.in. budynek gastronomiczny - karczma, budynek wielofunkcyjny ze sklepem, ekspozycjami, drewniana altana z przeznaczeniem na organizację wystaw, warsztatów, imprez kulturalnych. Ma być nowe ogrodzenie wraz z bramą wejściową, zabezpieczenie przed powodzią. Będzie też staw wraz z pomostem, a także ławy, stoły, kosze, kładki.

Rozbudowa skansenu - zdjęcia z dnia 19 listopada:

Rozbudowa skansenu - 19.11.2012 · fot. pless.pl


Nie wszyscy jednak podzielają optymizm burmistrza. Część osób otwarcie mówi, że nie jest zachwycona projektem. Zaprezentowane obiekty wzbudziły wiele wątpliwości pszczyńskiego projektanta Wojciecha Orlika oraz dr Marii Lipok-Bierwiaczonek, etnografa, znawcy budownictwa ludowego ziemi pszczyńskiej.

- Z wizualizacji wynika, że projektowany wejściowy obiekt jest częściowo wymurowany z kamienia i kryty dachem gontowym w proporcjach odpowiadających dachom budynków drewnianych. Jako architektowi i miłośnikowi ziemi pszczyńskiej wydaje mi się, że wybór takiego materiału nie ma tu żadnego uzasadnienia historycznego. Wieś pszczyńska była wsią drewnianą i myślę, że wybór drewna jako materiału głównego dla nowych obiektów jest wręcz oczywisty - powiedział Wojciech Orlik.

- Nie podoba mi się - powiedziała wprost M. Lipok-Bierwiaczonek. Jak dodała, na terenie ziemi pszczyńskiej jest wiele bardzo pięknych przykładów budownictwa i można było na tym się oprzeć.

Na łamach Tygodnika Echo na zarzuty odpowiadał Marcin Cholewa (właściciel biura projektowego i firmy budowlanej Epibud, która przygotowała projekt rozbudowy skansenu "Zagroda Wsi Pszczyńskiej"): - Ten projekt powinien właśnie tak wyglądać. Zresztą to, co zaprojektowaliśmy, było w pełni konsultowane i dyskutowane z panią konserwator zabytków, która nadzoruje teren Pszczyny i dobrze zna tematykę budownictwa na ziemi pszczyńskiej. Nie była to tylko jedna rozmowa ani też jedno pismo, tylko kilka spotkań, na których uzgadnialiśmy każdy szczegół - tłumaczył.

- Teraz to już musztarda po obiedzie - skwitował w "Tygodniku Echo" po rozpoczęciu pierwszych prac Aleksander Spyra, który tworzył skansen razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Dodał, że nie chciałby mieszać, skoro wszystko jest zaakceptowane przez konserwatora zabytków, przyznane są środki zewnętrzne itd.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj