pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 listopada 2012
  • wyświetleń: 1905

O energii odnawialnej w CPSA

Centrum Przedsiębiorczości S.A. w Woli rozpoczęło realizację projektu "Akademia poszanowania energii". W ramach projektu oferowany jest udział w zajęciach seminaryjnych obejmujących tematykę możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Kolektory słoneczne
Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego dowiedzą się o energii odnawialnej.


Projekt jest skierowany do mieszkańców powiatu pszczyńskiego, kobiet i mężczyzn zamieszkujących tereny wiejskie. Seminarium składa się z 4 modułów szkoleniowych trwających po 3 godziny zegarowe. Ze względu na grupę docelową (osoby pracujące, w tym rolnicy) planujemy realizację zajęć w projekcie w okresie styczeń-marzec w godzinach popołudniowych.

Seminarium "Akademia poszanowania energii"

Moduł 1: Pompy ciepła i kolektory słoneczne. Tematyka: Gdzie szukać energii odnawialnej, zestawy solarne rurowe i płaskie, pompy ciepła z dolnym źródłem ziemia/powietrze, nowoczesne instalacje odzysku ciepła, współpraca różnych systemów grzewczych, systemy i układy hydrauliczne.

Moduł 2: Ogrzewanie podłogowe. Idea ogrzewania podłogowego zasobów mieszkalnych. Komfort cieplny. Instalacja ogrzewania podłogowego, sposób wykonania i regulacji. Współpraca ogrzewania podłogowego z różnymi źródłami ciepła (piec węglowy, gazowy, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła, kolektory słoneczne).

Moduł 3: Systemy energetyczne wiatrowe i słoneczne. Energetyka elektryczna wiatrowa i słoneczna. Turbiny wiatrowe małej mocy. Fotowoltaika - panele fotoelektryczne, zasady funkcjonowania i wytwarzania prądu elektrycznego z energii słońca, sprawność elektryczna. Osprzęt do urządzeń wytwarzających energie elektryczną - przetworniki prądowe, akumulatory, elektryczne urządzenia wiatrowe małej mocy - do 1 kW, automatyka, odbiorniki energii (grzałki, silniki małej mocy, oświetlenie np. LED, mały sprzęt AGD, itp.), układy hybrydowe.

Moduł 4: Projektowanie systemów energii odnawialnej wraz z prezentacja gotowych rozwiązań. Zasady projektowania układów hydraulicznych i elektrycznych. Wydajności energetyczne i koszty instalacji systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE). Możliwości dofinansowania instalacji OZE z Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚiGW).Cztery kroki do pozyskania dotacji. Jak zarabiać na wytwarzanej energii.Praktyczne przykłady realizacji instalacji: pompa ciepła ziemia/powietrze, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie wody użytkowej, wytwarzanie energii elektrycznej (materiały zdjęciowe, filmy, makieta zestawu solarnego.

Dopełnieniem seminaryjnej formy edukacyjnej będzie platforma internetowa, na której zamieszczony będzie film edukacyjny, który pozwoli pogłębić wiedzę zdobytą w czasie zajęć seminaryjnych oraz materiały edukacyjne w wersji elektronicznej.

Uczestnicząc w projekcie można dowiedzieć się: jak obniżyć koszty ogrzewania domu i wody użytkowej wykorzystując energie słoneczną, jak można zbudować awaryjne lub alternatywne zasilanie elektryczne w twoim domu, ile kosztują systemy solarne i fotowoltaiczne, gdzie można pozyskać dotacje na instalacje odnawialnych źródeł energii, jak możesz wpływać na poprawę środowiska naturalnego.

Zajęcia poprowadzą między innymi: pracownik naukowy, wykładowca Polskiej Akademii Nauk - specjalista z fotowoltaiki, praktycy - instalatorzy systemów odnawialnych źródeł energii.

Projekt skierowany jest do 60 osób (6 kobiet i 54 mężczyzn) w 3 grupach seminaryjnych spełniających łącznie poniższe warunki: zamieszkanie w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie gmin wiejskich Powiatu pszczyńskiego, posiadanie statusu osoby zatrudnionej w dniu podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie zgodnie z definicją przyjęta na potrzeby realizacji POKL tj.: zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno prawnej w: przedsiębiorstwach lub administracji publicznej lub w organizacji pozarządowej lub posiadanie statusu osoby samo zatrudnionej lub statusu rolnika.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze projektu: Centrum Przedsiębiorczości S.A. ul. Kopalniana 6, 43-225 Wola tel.: 32 211 91 77; sekretariat@cpsa.com.pl oraz na stronie internetowej projektu: www.kadry.ksu.pl

ab / pless.pl, źródło: CPSA w Woli

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.