Wiadomości
- 5 listopada 2012
- wyświetleń: 7214
Przewodnik po cmentarzach
Gdzie jest grób biskupa Bogedaina, który zmarł podczas wizytacji w Pszczynie? Gdzie są groby powstańców, pierwszego starosty? Gdzie są groby innych ważnych osób? Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym przewodniku Aleksandra Spyry pt. "Spacerem po pszczyńskich nekropoliach" - informuje Tygodnik "Echo".
"Do napisania tego krótkiego przewodnika [...] skłoniła mnie wizyta dwóch turystów z Pszowa, poszukujących grobu ich krajana, posła na Sejm II Rzeczpospolitej - księdza Pawła Pośpiecha. Nikt w naszych placówkach promujących czy biurach informacji nie mógł ich poinformować, gdzie spoczywa ten wybitny Ślązak. Postanowiłem to
zmienić i przybliżyć ten temat [...] - pisze we wstępie do książeczki Aleksander Spyra.
I rzeczywiście, z przewodnika dowiemy się, że ks. Pośpiech spoczął na cmentarzu Wszystkich Świętych. Na schematycznym rysunku widać, że nagrobek z dużym krzyżem znajduje się na samym końcu
nekropolii. Na tym największym pszczyńskim cmentarzu pochowani też są m.in. Ignacy Płazak, wieloletni dyrektor Muzeum Zamkowego, Franciszek Lerch, pierwszy polski starosta po odzyskaniu niepodległości w 1922 r., Alfons i Otmar Lokay, założyciel pszczyńskiej drukarni z synem. Znajdziemy tu groby powstańców śląskich - Aleksandra Fizi, Stanisława Krzyżowskiego, dra Antoniego Rogalińskiego czy powstańca styczniowego Edwarda Kozielskiego.
Na najstarszym pszczyńskim cmentarzu - św. Jadwigi - który usytuowany jest na końcu parku pszczyńskiego - spoczywa m.in. księżna Henrietta Luisa, pierwsza żona księcia Fryderyka Ferdynanda Anhalta (zmarła kilka miesięcy po ślubie). Tu jest też grób ks. bp. Bernarda Bogedaina, biskupa sufragana diecezji wrocławskiej, który zmarł w czasie wizytacji pszczyńskiej parafii w 1860 r. Spoczął tu ks. Maciey Cebulla, farorz z Niemieckiej Wisły, który zmarł, mając zaledwie 29 lat. Znajdziemy również grób księdza Ernesta Kosmeli, który ratował pszczynian w czasie tyfusu głodowego.
Są groby ks. Mateusza Bieloka, śląskiego działacza plebiscytowego, proboszcza i dziekana w Pszczynie, który rozbudował kościół Wszystkich Świętych w 1930.
Z przewodnikiem Aleksandra Spyry możemy wędrować po cmentarzach ewangelicko-augsburskim, żydowskim i nekropoliach w parku - Hochbergów i Anhaltów. Książeczka jest ładnie wydana, ilustrowana zdjęciami wielu nagrobków, dzięki czemu łatwiej je można na cmentarzach znaleźć. Wstęp do niej napisała Natalia Maria Ruman.
Przewodnik można kupić w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.