pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 lipca 2012
  • wyświetleń: 5701

Jest zgoda na niszczenie tam

Coraz większe szkody w środowisku są powodowane przez bobry. Wędkarze gospodarujący na stawie Rontok alarmują. Zaniepokojony jest również WORR Przyczyna.

Foto-dnia: Bobry w Górze
Bobry budują tamy i blokują swobodny przepływ wody.


Bobry niszczą drzewostan, budują tamy, blokują swobodny przepływ wody w rowach opaskowych i kanałach, powodują piętrzenie wody i podtapianie terenów w rejonie stawu "Rontok". Ponadto osłabiają wały przeciwpowodziowe i uniemożliwiają eksploatację borowiny.

Rozbieranie tam daje niewielkie efekty. Zwykle w krótkim czasie pojawiają się nowe i jest ich coraz więcej. Tym niemniej ze względu na ochronę gatunku jest to jedyny sposób na zmniejszenie zagrożeń i strat.

Zniszczenie tam bobrowych wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wydawanie takich zezwoleń jest mocno obwarowane przepisami. Zezwolenia są wydawane tylko w przypadku konieczności ograniczania szkód w gospodarce rolnej, leśnej i rybackiej lub w interesie zdrowia i bezpieczeństwa powszechnego.

Pod koniec czerwca została wydana decyzja zezwalającą na niszczenie tam zbudowanych przez bobra europejskiego, zlokalizowanych na rowie melioracyjnym w rejonie Rontoka. Zgoda obejmuje czynności wykonywane ręcznie lub przy użyciu sprzętu mechanicznego (zależnie od warunków terenowych). Nie obejmuje chwytania, transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, zabijania i okaleczania bobrów.

Zezwolenie obowiązuje przez dwa lata, tj. do 30 listopada 2012 roku oraz w 2013 roku w miesiącach: marzec-kwiecień oraz od początku lipca do końca listopada. Prace będą wykonywane przez Spółkę Wodną Goczałkowice-Zdrój oraz strażaków OSP.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.