pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 lipca 2012
  • 25 lipca 2012
  • wyświetleń: 10366

Będzie wydobycie pod Studzionką

W siedzibie Kopani Węgla Kamiennego "Pniówek" burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podpisał dokument, który w związku z planowanym wydobyciem węgla zabezpiecza mieszkańców Studzionki przed ewentualnymi szkodami oraz ustala zasady finansowania opracowania i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Pszczyna dla sołectwa Studzionka.

JSW, Jastrzębska Spółka Węglowa
Negocjacje w sprawie wydobycia węgla pod Studzionką zostały zakończone. · fot. UM Pszczyna


węgiel opał kopalnia
Prace związane z eksploatacją rozpoczną się w pierwszej połowie 2014 roku.


W dokumencie Jastrzębska Spółka Węglowa zobowiązuje się do przejęcia skutków finansowych związanych z profilaktyką górniczo-budowlaną mającą na celu zminimalizowanie skutków eksploatacji.

Na spotkaniu z dyrektorem kopalni Jerzym Boreckim był także przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka, który z byłym wiceprzewodniczącym Rady Janem Brzozowskim oraz burmistrzem kilka miesięcy temu rozpoczął negocjacje ze spółką węglową. Tematem było m.in. ustalenie warunków eksploatacji węgla, rozmieszczenie pół eksploatacyjnych na obszarze górniczym, ograniczenie eksploatacji pod terenami o intensywnej zabudowie, a także sposób oddziaływania na środowisko.

Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała koncesję na wydobywanie węgla ze złoża "Pawłowice I". Dyrektor kopalni Jerzy Borecki poinformował, iż w pierwszej połowie 2014 rozpoczną się prace związane z eksploatacją pokładów węgla. Budowę szybu zaplanowano najwcześniej na lata 2015-2019.

Osoby, które zamierzają rozpoczynać inwestycje budowlane, muszą wystąpić do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla sołectwa Studzionka. Urząd Miejski zwraca się do Urzędu Górniczego o określenie wpływów eksploatacji górniczej w miejscu położenia inwestycji. W razie zabezpieczeń projektowanej inwestycji na wpływy eksploatacji górniczej KWK "Pniówek" zwróci koszty zabezpieczeń.

Pełna treść dokumentu jest do wglądu u kierownika Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.