pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 maja 2012
  • 29 maja 2012
  • wyświetleń: 15081

Nowa posada byłego burmistrza

Jak podaje Tygodnik Echo były burmistrz Pszczyny Krystian Sz. (uznany w procesie lustracyjnym za kłamcę lustracyjnego) został zatrudniony jako koordynator do spraw inwestycji w Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej - spółce, w której gmina Pszczyna ma większość udziałów. Jest to nowo utworzone stanowisko. Były burmistrz będzie się zajmował m.in. inwestycjami związanymi ze skansenem.

Skansen, zagroda wsi pszczyńskiej
Były burmistrz jako koordynator ma się zajmować inwestycjami między innymi związanymi ze skansenem · fot. www.skansen.pszczyna.pl


- Koordynator do spraw inwestycji odpowiada za przygotowanie i realizację remontów i inwestycji prowadzonych przez spółkę, wśród których są również takie, które realizowane są wspólnie z gminą Pszczyna, jak np. rozbudowa skansenu. Jednocześnie trwają przygotowania do następnej inwestycji, jaką spółka zamierza przeprowadzić, mianowicie modernizacji centrum handlowo-targowego "Koszary Ułańskie". Obecnie zaś trwa remont wieży przy ul. 3 Maja 9, w której swoją siedzibę będzie miała Placówka Kształcenia Ustawicznego - poinformował Echo Jacek Patyk, prezes ARiPZP.

Stanowisko koordynatora jest nowo utworzonym w spółce. - Wcześniej ja się tymi sprawami zajmowałem. Konieczność zatrudnienia koordynatora wynika z faktu, że spółka prowadzi szereg różnego rodzaju działalności - mówi prezes Patyk. Jak wymienia, obecnie trwają też przymiarki do rozbudowy punktu informacji turystycznej w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Jak słyszymy, o wyborze byłego burmistrza na nowo utworzone stanowisko koordynatora zadecydowało jego doświadczenie. - Był burmistrzem, wcześniej wicestarostą pszczyńskim, a więc ma doświadczenie w pracy samorządowej. Poza tym prowadził prace budowlane obiektu gastronomicznego i hotelarskiego w Wiśle- informuje J. Patyk.

Prezes mówi, że nie miał obowiązku organizowania konkursu na to stanowisko. Burmistrz Krystian Sz. [skrót nazwiska od red. Echa] jest zatrudniony na umowę o pracę. Prezes nie udziela informacji o wynagrodzeniu ani o "widełkach" (czyli od jakiej do jakiej kwoty może zarabiać) przewidzianych dla osoby na stanowisku koordynatora ds. inwestycji w spółce, tłumacząc to ochroną danych osobowych.

Tygodnik Echo zapytał skąd kandydatura Krystiana Sz. na stanowisko koordynatora, czy np. była tu propozycja burmistrza Skrobola. - Decyzje dotyczące obsady stanowisk w spółce leżą w gestii zarządu i tak też było w przypadku zatrudnienia Krystiana Szostaka na stanowisko koordynatora ds. inwestycji - odpowiada Jacek Patyk.

Radny pszczyński Maciej Kolon nie bardzo wierzy, że z zatrudnieniem byłego burmistrza w spółce, burmistrz Skrobol nie ma nic wspólnego. - Podczas niedawnego konfliktu ze spółką i jej udziałowcami burmistrz Skrobol wielokrotnie podkreślał, że to gmina Pszczyna jest głównym udziałowcem, i że w sprawach spółki, to on ma najwięcej do powiedzenia - mówi Kolon.

- Teraz widać, że panu burmistrzowi Skrobolowi udało się znaleźć zatrudnienie już wszystkim osobom ze swego politycznego otoczenia. O pracę nie musi się martwić były starosta Tetla oraz były wiceburmistrz Drąszkowski. Do tej pory Sz. otrzymywał umowy zlecenia, teraz został zatrudniony w spółce ARiP. To jakieś głębokie nieporozumienie. Wychodzi na to, że burmistrz zajmuje się szukaniem pracy dla swoich kolegów, a nie problemami mieszkańców czy poprawą funkcjonowania gminy - komentuje radny Maciej Kolon. - A pan Sz. nie ma honoru, że w tak wręcz prymitywny sposób korzysta z gminnego garnuszka - dodaje Kolon.

Były burmistrz Krystian Sz. poproszony o komentarz przez Tygodnik Echo, zadaje pytania: - Czy ten za przeproszeniem radny może odpowiedzieć, czy ja mam zakaz pracowania na terenie gminy Pszczyna? Czy przez 30 lat pracy na terenie gminy Pszczyna nadużyłem czyjegoś zaufania? Czy nie widać efektów mojej 30-letniej pracy - w Porębie, Studzionce, na osiedlu Piastów i mojej pracy jako wicestarosty i burmistrza tego miasta?

Burmistrz Dariusz Skrobol na temat zatrudnienia byłego burmistrza w spółce nie chce się wypowiadać. Podkreśla, że to prezes spółki odpowiada za politykę kadrową w ARIP. Na niedowierzanie jednego z radnych, że nie miał nic wspólnego z zatrudnieniem Krystiana Sz. [skrót nazwiska od red. Echa] i na zarzut szukania pracy dla kolegów odpowiada: - Uważam, że radny, który tak mówi, nie ma racji.

- Burmistrz Sz. [skrót nazwiska od red. Echa] zarządzał całą gminą, w związku z tym ma wiedzę i kompetencje, żeby zarządzać kluczowymi inwestycjami w spółce. Politykę kadrową spółki prowadzi jej zarząd, a nie burmistrz. Stanowisko koordynatora do spraw inwestycji było przedyskutowane na walnym zgromadzeniu i zaopiniowane pozytywnie przez wszystkich obecnych na zebraniu wspólników - mówi Dariusz Skrobol.

Krystian Sz. był burmistrzem Pszczyny w poprzedniej kadencji (jednym z jego zastępców był D. Skrobol). W sprawie Krystiana Sz. toczyło się postępowanie lustracyjne. Sąd orzekł, że złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne (o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL) i zakazał mu przez trzy lata startować w wyborach samorządowych i parlamentarnych, a także pełnić funkcje publiczne (również przez trzy lata).

Były burmistrz nie startował w ostatnich wyborach samorządowych. Burmistrz Skrobol rozważał powierzenie mu funkcji swego doradcy, ale tego nie zrobił, jak powiedział Tygodnikowi Echo, m.in. ze względu na wyrok lustracyjny. Były burmistrz otrzymał z gminy zlecenie koordynowania prac związanych z adaptacją pomieszczeń Stadionu Miejskiego w Pszczynie na siłownię (umowa opiewała na 9.900 zł brutto, została zawarta na okres od 16 maja 2011 do 31 lipca 2011).

[Krystian Sz. w rozmowie z Tygodnikiem Echo zdecydował, by nie podawać jego nazwiska, jeśli w artykule pojawia się informacja o wyroku lustracyjnym].

źródło: Tygodnik Echo

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.