Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 marca 2012
  • 29 marca 2012
  • wyświetleń: 9169

100 lat Szkoły Podstawowej nr 2

Za nami:

W piątek 30 marca w Szkole Podstawowej nr 2 odbędą się uroczyste obchody stulecia pszczyńskiej szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie · fot. UM Pszczyna


Program rozpoczyna msza święta w Kaplicy Błogosławionego Jana Pawła II o godzinie 8.30. Następnie odbędą się zajęcia z wychowawcami, w czasie których dzieci będą mogły sprawdzić stan swojej wiedzy na temat "Szkoły na Strzelnicy". W dalszej części odbędzie się akademia "Powrót do przeszłości", w której wezmą udział zaproszeni goście. Ostatnim punktem programu będzie posadzenie dębu na terenie przyległym do szkoły oraz salwa honorowa w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Pszczyny.

W godzinach od 15.00 do 19.00 szkoła będzie udostępniona do zwiedzania, do czego serdecznie zachęcamy absolwentów i przyjaciół szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami, przygotowali wiele ciekawych pamiątek związanych z Dwójką. Ponadto o 16.00 zapraszamy na akademię. Niewątpliwą jej atrakcją będzie występ reaktywowanej przez absolwentów orkiestry szkolnej.

A jak to było 100 lat temu?

Ponieważ oddany w 1897 r. budynek Szkoły Powszechnej I z ledwością mieścił dzieci mieszkające w mieście, 2 sierpnia 1910 r. władza nadzorcza szkół zezwoliła na budowę nowego budynku czteroklasowej katolickiej szkoły pomiędzy Polnymi Domami, a kolonią Strzelnica. Szkoła ta, jak podaje Ludwik Musioł w monografii Pszczyny, miała być przeznaczona "dla dzieci z terenu miejskiego na przedmieściu północnym, zwłaszcza dla dzieci chałupników miejskich spod Piasku i Jankowic".

Już 30 marca 1912 roku odbyła się uroczystość poświęcenia Katolickiej Szkoły nr 2. O okolicznościach powstania szkoły, losach placówki w okresie wojny, latach powojennych, o nauczycielach i uczniach, o trudnościach i sukcesach Dwójki, można będzie się dowiedzieć więcej z monografii szkoły, wydanej z okazji stulecia istnienia szkoły na Strzelnicy.

Miło nam będzie jeżeli zechcą Państwo odwiedzić naszą szkolę. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie SP 2 w Pszczynie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.