pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 lutego 2012
  • 22 lutego 2012
  • wyświetleń: 22523

Paleja za 10 milionów złotych!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

Były Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych w Pszczynie, czyli popularna Paleja została wystawiona na sprzedaż. Ogłoszenie pojawiło się w śląskim serwisie nieruchomości Mojelokum.pl. W sprzedaży pośredniczy tyska agencja nieruchomości. Cena ofertowa -10 milionów złotych!

Przy Palais nadal nie ma przejścia
fot. pless.pl


Zabytkowa Paleja niszczeje
fot. pless.pl


palais
fot. źródło: Mojelokum.pl


Palais
Palais na historycznej pocztówce · fot. źródło: Mojelokum.pl


Ciekawa historia Palais


Ciekawa historia Palais - W czasie I wojny światowej Pszczyna znalazła się w samym środku wydarzeń politycznych. Od jesieni 1914 do lutego 1917 roku, książę pszczyński udostępnił ów obiekt na potrzeby sztabu Kwatery Głównej wojsk cesarza niemieckiego Wilhelma II. Sam monarcha zamieszkał w pobliskim pałacu księcia. W Palais urzędował sztab, a na jego czele feldmarszałek von Hindenburg.


Zabytkowa Paleja niszczeje
W 2007 roku klucze do Palais przekazał nabywcy - ówczesny wicestarosta Zygmunt Jeleń. · fot. Powiat


Cena dotyczy całej nieruchomości, istnieje jednak możliwość kupna wydzielonych apartamentów lub lokali użytkowych w przypadku braku konkretnego nabywcy całości obiektu. Na chwilę obecną możliwe jest zarezerwowanie dowolnej powierzchni lokalu od 50 m2 do nawet ponad 900 m2 (cała kondygnacja). Natomiast preferowany podział to apartamenty po około 200 m2 stanowiące 1/4 kondygnacji.

Teren, na którym stoi Palais składa się z 4 działek budowlanych o łącznej powierzchni 9042 m2. Jedna z działek o powierzchni 1559 m2 stanowi tereny mieszkaniowe i istnieje możliwość jej zabudowania nowym budynkiem.

Oferta sprzedaży budynku Palais pojawiała się już wcześniej w serwisie Mojelokum.pl, nigdy jednak nie była podana jej cena.

Przypomnijmy, budynek Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych w Pszczynie został sprzedany prywatnemu właścicielowi w 2007 roku za 3 miliony złotych. Do kasy powiatu z rąk nabywcy trafiła tylko połowa tej sumy - 1,5 miliona, albowiem obiekt był wpisany w rejestrze zabytków.

Dość szybko po transakcji pojawiły się informacje, że Paleja zamieni się w prywatną rezydencję. Renowacja miała potrwać dwa lata i kosztować nowego właściciela nawet 15 milionów złotych. Jak jednak zapewniał w wywiadach z prasą, pieniądze na ten cel były zabezpieczone.

Nie minął rok od przekazania kluczy, gdy bez zgody konserwatora rozpoczęła się wycinka wiekowych drzew. Teren wokół budynku został ogrodzony łańcuchem, na którym właściciel zawiesił tabliczki z informacją, że to teren prywatny. Kilka miesięcy później łańcuch zastąpił wysoki betonowy płot.

Dwa lata od zakupu plany właściciela wobec Palais się zmieniły. Obiekt, który miał zostać zaadaptowany na cele mieszkalne, został po raz pierwszy wystawiony na sprzedaż przez jedną z pszczyńskich agencji nieruchomości. Choć cena się nie pojawiła, to nieoficjalnie mówiło się nawet o 5 milionach złotych. Paleja nie znalazła jednak nabywcy.

Od czasu sprzedaży budynku minęło ponad cztery lata. Mimo głośnych zapowiedzi budynek jak stał, tak stoi i niszczeje choć władze starają się wpłynąć na właściciela.

W lutym 2011 roku burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wystosował list do Barbary Klajmon, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zwrócił się w nim o przeprowadzenie badania nieruchomości "Palais".

W kontakcie z właścicielem zabytku jest także starosta Paweł Sadza. Pytany w zeszłym roku o możliwość odkupienia budynku przez powiat, odpowiedział, że nie widzi obecnie takiej możliwości finansowej. Jak tłumaczy, byłaby to niegospodarność.

Ofertę sprzedaży Palais wystawiono w śląskim serwisie nieruchomości Mojelokum.pl.

mot / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.