pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 17002

Tak wyglądał pomnik na Rynku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

W centralnym punkcie pszczyńskiego znajdował się niegdyś obelisk pomnika chwały żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej. Dziś przypominamy monument w cyklu historycznych fotografii Pszczyny.

Pomnik na rynku
Pomnik pamięci poległych żołnierzy


Rynek
Pomnik stał w centralnym punkcie Rynku


Pomnik, cmentarz Armii Czerwonej
Obecnie, pomnik na cmentarzu Armii Czerwonej w Pszczynie · fot. pless.pl


Wysoki na kilka metrów pomnik, który ustawiono naprzeciwko kamienicy Frykówki, początkowo upamiętniał poświęcenie żołnierzy w czasie walk prowadzonych w latach 1870 i 1871.

Po I wojnie światowej i zmianie granic, w latach dwudziestolecia międzywojennego, został przekształcony w pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z plakietą portretową (obecnie znajdującą się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

Po II wojnie światowej obelisk przeniesiono na cmentarz Armii Czerwonej w Pszczynie, gdzie - już w znacznie zmienionej formie (między innymi z symbolami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli sierpem i młotem) - możemy oglądać go do dziś.

Historyczne fotografie Pszczyny otrzymaliśmy od Czytelników pless.pl. Bardzo dziękujemy za udostępnienie materiałów i zachęcamy do wysyłania zdjęć na adres redakcja@pless.pl.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj