pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 lipca 2011
  • wyświetleń: 10186

W niedzielę odpust w Wiśle Małej

Artykuł sponsorowany:

Głównym atutem Wisły Małej, poza atrakcyjnym położeniem nad Jeziorem Goczałkowickim, jest piękny drewniany kościół, który jest perełką sztuki sakralnej i znajduje się na szlaku kościołów drewnianych. Kościół pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła i jego obejście staraniem Parafian, Gminy i Powiatu Pszczyna oraz Województwa Śląskiego są od kilku lat intensywnie odnawiane.

Parafia, kościół Wisła Mała


Parafia, kościół Wisła Mała


Przywrócono mu dawny charakter i piękno. Jako jeden z nielicznych posiada wyposażenie z okresu jego budowy i jest perłą architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów zorganizowanych i indywidualnych. Wielu nowożeńców, nie tylko pochodzących z Wisły Małej, wybiera drewniany kościółek na zawarcie związku małżeńskiego.

Dlatego też, gdy LGD Ziemia Pszczyńska ogłosiła w ubiegłym roku konkurs w ramach tzw. małych projektów przygotowano projekt "Opracowanie i wydanie folderów promocyjnych, widokówek, zakup automatu do sprzedaży wydanych materiałów oraz organizacja plenerowej imprezy w ramach promocji sztuki sakralnej w Wiśle Małej".

Wisła Mała: parafia


Celem realizowanego projektu jest promocja pięknej ziemi pszczyńskiej poprzez zwrócenie uwagi na zabytki sakralne. W projekcie przewidziano opracowanie i wydanie dwóch folderów oraz widokówek. Zakupiony został automat, w którym będzie można zaopatrzyć się w wydane materiały promocyjne. Uroczyste zaprezentowanie wydanych materiałów zaplanowano na dzień odpustu parafialnego.

Zapraszamy wszystkich w najbliższą niedzielę do odwiedzenia kościoła w Wiśle Małej na uroczystości odpustowe oraz promocję projektu.

Na pozostały czas letni proponujemy tak zaplanować wakacyjne wycieczki, aby na ich trasie znalazła się Wisła Mała i zwiedzanie naszego drewnianego kościoła. Zachęcamy do zapoznania się z efektem pracy wielu zaangażowanych osób.

Aleksandra Burczyk

---

Program obchodów odpustowych i promocji projektu - 24 lipca 2011 roku

Godz. 11.00 - Uroczysta msza św. Odpustowa ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła - patrona Wisły Małej
Godz. 12.30 - przejście na miejsce spotkania i poczęstunek
Godz. 12.40 - promocja materiałów o Wiśle Małej i kościele wydanych w ramach małego projektu promującego miejscowość przez sztukę sakralną
Godz. 13.15 - występ orkiestry dętej KWK "Pniówek"
Godz. 13.35 - występ Zespołu Ludowego "Wiślanie" z Wisły Małej
Godz. 13.55 - występ uczniów Szkoły Podstawowej w Wiśle Małej
Godz. 14.20 - występ chóru górniczego "Hejnał" z Katowic
Godz. 15.00 - uroczyste nieszpory odpustowe
Godz. 18.00 - rozpoczęcie festynu sołeckiego - teren OSP Wisła Mała

Serdecznie zapraszamy - Organizatorzy