pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 czerwca 2011
  • 18 czerwca 2011
  • wyświetleń: 51542

Pszczyna: Jak się grzebie Szpital?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

We wtorek w Sali Szarej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach z inicjatywy Poseł Izabeli Kloc odbyła się konferencja prasowa poświęcona sytuacji Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

szpital
Szpital Powiatowy w Pszczynie · fot. Joanna Karwacka / pless.pl


22 września 2010 roku Starostwo Powiatowe w Pszczynie podjęło decyzję o wydzierżawieniu Szpitala. Sama decyzja podjęta została w sposób budzący wątpliwości. Oto bowiem radni głosowali za uchwałą, nie znając treści umowy dzierżawnej - potocznie mówiąc głosowali "w ciemno". 1 marca 2011 roku na mocy umowy dzierżawnej szpital został przejęty przez Centrum Dializa na 20 lat.

30 maja 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił w całości decyzję Starostwa dotyczącą dzierżawy szpitala.

Obecna sytuacja szpitala budzi niepokój pracującego tam zespołu, odpowiedzialnego za pacjentów. Oto bowiem dzierżawca szpitala dokonał likwidacji poradni przyszpitalnych: wad postawy, kardiologicznej, przeciwbólowej (choć szpital nosi tytuł Szpitala Bez Bólu).

Dzierżawca zamierza dokonać drastycznej redukcji łóżek szpitalnych z 366 do 200. W szpitalu następują zwolnienia - z 480 pracujących zwolniono już prawie 100 osób.

Notuje się skandaliczne braki personalne zagrażające bezpieczeństwu pacjentów - w piątek 3 czerwca 2011 roku na dyżurze był jeden ortopeda bez specjalizacji, bez lekarza pod telefonem na ortopedii, sali operacyjnej i ambulatorium urazowym.

Zmierza się do tego, by jedynie jeden anestezjolog był do dyspozycji wszystkich pacjentów, w tym 8 na intensywnej terapii.

W wyniku braku możliwości zadbania o bezpieczeństwo pacjentów odszedł ordynator położnictwa - są dyżury, gdy jeden lekarz przypada na salę porodową, operacyjną, oddział położniczy, ginekologiczny, poradnię K, USG.

Wobec powyższych faktów poseł Izabela Kloc zaapelowała do Starostwa Powiatowego o ponowne przeanalizowanie sytuacji szpitala w Pszczynie, przypominając, że to powiat z mocy ustawy jest zobligowany i odpowiedzialny za zabezpieczenie opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

Dzisiaj powiat nie dość, że musi spłacać gigantyczne długi powstałe wcześniej, to jeszcze wolną ręką oddał oddłużony szpital - jedyny w powiecie - prywatnemu podmiotowi, który jako spółka zmierza do uczynienia z niego przedsiębiorstwa nastawionego na zysk.

Nie wszystkie procedury będą więc w szpitalu realizowane. W tym momencie pacjenci z Pszczyny mogą jeszcze pojechać do sąsiedniego Bielska, czy Tychów - co jednak będzie, jeśli również ościenne szpitale przyjmą filozofię "szpitala pszczyńskiego" - realizacji procedur jedynie zyskownych? Gdzie leczyć się będą pacjenci, będący w nieszczęśliwej sytuacji chorowania na choroby "nieopłacalne finansowo"?

Spółka Centrum Dializa pozyskała w dzierżawę szpital w Pszczynie, chociaż nie ma doświadczenia w prowadzeniu szpitala wieloprofilowego. Dla uzdrowienia sytuacji proponuje przede wszystkim zwolnienia pracowników, wykonywanie usług dobrze wycenionych, zmianę profilu szpitala i wykup sprzętu. W razie upadłości Starostwu pozostanie Szpital - "puste mury".

Przykład Pszczyny można określić jako "przypadek kliniczny" realizacji procesu prywatyzacji służby zdrowia i sprowadzenia ochrony zdrowia do kategorii zysku i straty. Tymczasem są obszary, które w tych kategoriach funkcjonować nie powinny i nie mogą. Takim jest właśnie zdrowie.

Biuro Poselskie Izabeli Kloc

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj