pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 lutego 2011
  • wyświetleń: 999

Eko Rozmaitości

Stała temperatura

Bez względu na porę roku woda przy dnie zapory goczałkowickiej cechuje się stałą temperaturą. Wynosi ona 4 stopnie C. Foto: Andrzej Siudy


Powiat udzieli...

... pomocy finansowej gminom powiatu pszczyńskiego w kwocie: 50 tysięcy złotych dla Goczałkowic – Zdroju do prowadzenia punktu zbiórki opon, 27,5 tysięcy złotych dla Kobióra do prowadzenia punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych typu świetlówki, baterie, sprzęt elektroniczny i elektryczny oraz 34,5 tysięcy złotych dla Suszca do prowadzenia punktu zbiórki przeterminowanych środków ochrony roślin, opakowań po tych środkach i worków po nawozach. W/w punkty powstały w ramach współpracy powiatu pszczyńskiego z gminami, przy wykorzystaniu środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w latach 2001 – 2009, które bezpłatnie dokonują od mieszkańców określonych odpadów.

Z dniem 1 stycznia 2010 roku nastąpiła zmiana w przepisach ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 roku „Prawo ochrony środowiska”, która wprowadziła, m. in. likwidację powiatowych funduszy ochrony środowiska. Zmiany wprowadzone tą ustawą dotyczą zasad dysponowania środkami poprzednio stanowiącymi dochód PFOŚiGW. Obecnie środki te stanowią dochód budżetu powiatu i ich wydatkowanie podlega przepisom ustawy o finansach publicznych.


Zaproszenie dla bocianów

Suszec i okolice posiadają jeszcze wiele terenów łowieckich dla bocianów. W miejscowości nie ma jednak żadnego gniazda dla tych ptaków, choć z obserwacji mieszkańców wynika, że zdarzały się już pary, które chciały go uwić, zwłaszcza na dębach przy ulicy Cmentarnej. W sprawę zaangażowali się leśnicy, firma Vatenfall montując na drzewach dwie platformy pod przyszłe gniazda. Czy bociany zaproszenie przyjmą przekonamy się niebawem z nadejściem wiosny.


Ekologiczny kalendarz

Goczałkowicka gmina mieszkańcom zafundowała ekologiczny kalendarz z terminarzem zbiórki odpadów. Strony poszczególnych miesięcy tematycznymi ilustracjami ozdobili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, w której od lat dużą wagę przywiązuje się do wyrabiania nawyku ochrony środowiska naturalnego.


Zwiększy zdolność

Kobiór przymierza się do budowy kanalizacji na osiedlu i rozbudowy gminnej oczyszczalni. Przedsięwzięcie będzie kosztować około 8 mln złotych

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.