pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 lutego 2011
  • wyświetleń: 3101

Spotkanie ze Związkiem Sybiraków

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W poniedziałek, 14 lutego, mieliśmy zaszczyt gościć ludzi mających za sobą spory bagaż trudnych i dramatycznych doświadczeń. Do Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 (dawniej Zespół Szkół Rolniczych) zgodzili się przybyć i spotkać z młodzieżą przedstawiciele Związku Sybiraków: pani Stanisława Pistelok oraz Mieczysław Hady.

Spotkanie ze Związkiem Sybiraków · fot. Powiatowy Zespół Szkół Nr 2


Goście opowiedzieli wiele niezwykłych historii, których byli świadkami oraz uczestnikami, kiedy to wraz z rodzinami w 1940 roku zostali zesłani na Syberię. Powrócili w 1946 roku, w ramach umowy repatriacyjnej. A nie było to wcale łatwe! Dokument, który umożliwił rodzinie Hady powrót do kraju był np. rachunek za energię elektryczną wydany w Pszczynie, gdyż wszystkie inne "papiery" były przez wojskowych wcześniej skonfiskowane. Nie wszystkim jednak udało się wrócić do Polski.

Spotkaniu towarzyszyła również ciekawa wystawa pt. "Losy Sybiraków" wykonana przez Związek. Jest ona nadal dostępna do zwiedzania w szkole, a mnogość informacji o zawiłych i trudnych losach poszczególnych polskich rodzin jest zajmująca. Niewiele na lekcjach historii mówi się o Sybirakach, dlatego każde takie spotkanie jest podwójnie cenne.

Powiatowy Zespół Szkół Nr 2

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj