pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 lutego 2011
  • wyświetleń: 4177

Zostań dawcą szpiku kostnego

„Zostań dawcą szpiku – podaruj życie innym” – zachęca mieszkańców Pszczyny burmistrz Dariusz Skrobol.

W akcji można wziąć udział w pszczyńskim oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (ul. Bednorza 10-12). Do oddziału należy zgłaszać się od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.00 do 12.00. Procedura zgłoszeniowa to rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem mająca na celu ustalenie, czy nie ma przeciwwskazań lekarskich do zostania dawcą, wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej i pobrania próbki krwi (10 ml) do badań.

Przeszczep szpiku kostnego jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Dla chorych, u których nie wykonuje się przeszczepu autologicznego szpiku, poszukiwani są dawcy. Badania rozpoczyna się od najbliższej rodziny. Niestety, tylko dla ok. 40% chorych udaje się znaleźć zgodnego we wszystkich antygenach układu HLA klasy I oraz klasy II dawcę rodzinnego. W pozostałych przypadkach należy szukać odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Szansa, że dwie osoby niespokrewnione będą miały identyczne antygeny HLA waha się między 1:100 000. Jest to uzależnione od częstości występowania poszczególnych kombinacji antygenów układu HLA w populacji.

Warunki, jakie powinien spełniać kandydat na dawcę szpiku kostnego:
- wiek 18-45 lat (zarejestrowani dawcy pozostają w rejestrze do 60 roku życia),
- dobry stan zdrowia,
- brak wyraźnej nadwagi.

Kryteria zdrowotne – choroby, które wykluczają z Rejestru Dawców Szpiku:
- choroby układu krążenia, zawał serca, astma,
- choroby krwi, choroby naczyń krwionośnych, choroby nerek,
- padaczka, choroby nowotworowe,
- gruźlica, żółtaczka, łuszczyca,
- choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.