pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 20 września 2010
  • wyświetleń: 27038

Tunel: ZDW zapowiada otwarcie

Po publikacji na portalu pless.pl artykułu dotyczącego wznowienia prac na ulicy Bielskiej na odcinku pomiędzy DK-1 i ukończonym w sierpniu tunelem, ZDW opublikowało informację opisującą obecny stan robót w tym miejscu.

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, już wkrótce otwarty zostanie dla ruchu przejazd pod torami kolejowymi w ciągu DW 933 w Pszczynie. Obiekt był gotowy w połowie sierpnia br. Od tego momentu rozpoczęła się procedura odbioru. Przeprowadzono badania laboratoryjne, których wyniki są podstawą do stwierdzenia czy jakość zastosowanych materiałów i wykonanie obiektów spełnia normy jakich wymaga ZDW w Katowicach. Badania jakości wykonanych prac i zastosowanych materiałów wykazały, że spełniają one wymogi jakie zawarto w umowie z wykonawcą.

Mimo to ruch przejazdem pod torami nie jest jeszcze otwarty. Wynika to z trwającego remontu ul. Bielskiej. Jej wyremontowanie było konieczne, gdyż po otwarciu przejazdu pod torami, nie remontowana nawierzchnia uległaby szybkiej degradacji na skutek wzmożonego ruchu ciężkich pojazdów.

W projekcie remontu przewidziano budowę przejścia podziemnego dla pieszych oraz dodatkowego ronda na wysokości hipermarketu (skrzyżowanie Bielskiej z ul. H. Bednorza i Henryka Brodatego). Prace, które rozpoczęły się w czerwcu br. prowadzi konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Radex” Sp. z o. o. z Bielska-Białej, a partnerem Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB-Podbeskidzie” ze Skoczowa.

Umowa z wykonawcą przewiduje, że w pierwszej kolejności zakończone będą roboty na odcinku od DK 1 do nowego przejazdu pod torami, oraz od przejazdu do wspomnianego, nowego ronda. Chodzi o to, otworzyć przejazd pod torami dla ruchu lokalnego. Z końcem października br. zakończą się prace na odcinku od skrzyżowania ul. Bielskiej z ul. Henryka Brodatego do skrzyżowania z ul. Korfantego.

Niestety wykonawcy nie udało się prawidłowo wykonać nawierzchni na remontowanym odcinku między DK 1 a przejazdem pod torami. Badania przeprowadzone na zlecenie ZDW w Katowicach wykazały, że użyto mieszanki bitumicznej o niewłaściwym składzie. Taka nawierzchnia nie ma odpowiedniej wytrzymałości.

Dlatego ZDW w Katowicach nie odebrał tego odcinka wyremontowanej drogi. Nakazał wykonawcy sfrezowanie nawierzchni i ułożenie nowej. Wykonawca w piątek rozpoczął te roboty, które zakończą się w ciągu kilku dni.

Wtedy nowa nawierzchnia będzie ponownie sprawdzona. Jeżeli spełni wymagania zawarte w umowie, ruch na ul. Bielskiej od DK 1 do skrzyżowania z ul. Henryka Brodatego i H. Bednorza będzie otwarty.

Warto zaznaczyć, że koszty frezowania i układania nowej nawierzchni poniesie wykonawca. Wynika to z zapisów umowy, która precyzyjnie określa warunki odbioru prac i wymagania jakościowe stawiane wykonawcom przez ZDW w Katowicach.

Przy okazji warto przypomnieć, że ZDW w Katowicach jest jedynym zarządem dróg w Polsce, który wdrożył wytyczne Unii Europejskiej określającej jakościowe normy jakie stosowane powinny być przy budowie i remontach dróg i mostów. Prace nad tymi dokumentami trwały w ZDW w Katowicach od 2005 roku. W tym roku zostały opublikowane na stronie internetowej www.zdw.katowice.pl.

Dzięki temu wykonawcy prac zlecanych przez ZDW w Katowicach mają pełną i szczegółową informację na temat parametrów materiałów i technologii używanych przy budowie dróg.

new / pless.pl, źródło: ZDW Katowice

---

Informacja z dnia 17 września 2010 r.:

Na ukończonym w sierpniu odcinku ulicy Bielskiej między tunelem a drogą krajową nr 1 znów pojawił się ciężki sprzęt. W piątek zrywany był położony niedawno asfalt.

Prace przy nawierzchni trwają od godzin porannych. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach nie informuje o szczegółach. Rzecznik ZDW Ryszard Pacer przekazał nam jedynie, że ciągle trwa procedura odbioru inwestycji, a data otwarcia nie jest znana.

Tunel: ZDW zapowiada otwarcie · fot. Marcin


Przejazd pod torami został ukończony na początku sierpnia, otwarty dla ruchu pojazdów miał zostać w drugiej połowie poprzedniego miesiąca.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.