pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 września 2010
  • wyświetleń: 6461

Wyróżnienie dla Pszczyny

Pszczyna została wyróżniona w rankingu przejrzystości i prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej. Nasza gmina zajęła 7. miejsce wśród 167 samorządów województwa śląskiego.

7 września podczas konferencji „Przyjazny BIP”, która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ w Katowicach, przedstawiciele Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides, Grzegorz Wójkowski i Katarzyna Cichos wręczyli dyplomy 10. wyróżnionym urzędom miast i gmin województwa śląskiego za prowadzenie przejrzystych Biuletynów Informacji Publicznej. Urząd Miejski w Pszczynie uzyskał 91% możliwych punktów, a tym samym zajął 7. miejsce wśród wszystkich 167 gmin naszego województwa. Dyplom dla Pszczyny odebrała sekretarz gminy Celina Biel.

Konferencja była podsumowaniem realizowanego przez Stowarzyszenie Bona Fides projektu pod nazwą „Monitoring wywiązywania się urzędów gmin woj. śląskiego z prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej”, w ramach którego przeprowadzono monitoring stron BIP wszystkich urzędów miejskich i gminnych w naszym województwie.

Raport powstał na podstawie monitoringu realizowanego od lutego do kwietnia 2010 roku. Strony BIP urzędów przebadane zostały za pomocą specjalnego narzędzia, które składało się z 83 pytań pogrupowanych w siedem obszarów tematycznych: Funkcjonowanie rady gminy, Funkcjonowanie urzędu gminy, Prawo lokalne, Finanse gminy, Ogłoszenia urzędu, Oświadczenia majątkowe i Organizacja BIP.

Pszczyna zajęła zdecydowanie najwyższe miejsce z wszystkich gmin znajdujących się w powiecie pszczyńskim. Pozostałe gminy nie znalazły się wśród 25 najbardziej przejrzystych urzędów województwa. Trzeba jednak zauważyć, że żaden BIP z naszego regionu nie znalazł się w grupie 25 najmniej przejrzystych. Najsłabszy w powiecie okazał się Kobiór.

Grzegorz Wójkowski w swoim raporcie zwrócił wagi na dobre praktyki w Pszczynie. W Biuletynie Informacji Publicznej gminy znaleziono wiele dobrych praktyk udostępniania informacji publicznych, min. moduł wyszukujący, informacje o radnych, rejestry i archiwa, nabór pracowników, informacje dotyczące organizacji pozarządowych. Pszczyna jest także jedną z siedmiu gmin, które udostępniają sprawozdania z wykonania rocznego paragramu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Dla porównania, w Goczałkowicach nie ma zamieszczonych żadnych informacji na temat wydziałów urzędu, a w Kobiórze brakuje informacji o funkcjonowaniu komisji, jedynie w schemacie organizacyjnym wymienione są trzy komisje, poza tym żadnych dodatkowych danych. W te samej gminie w biuletynie nadal można znaleźć informację, że opłata za wyrobienie dowodu osobistego wynosi 30 PLN, tymczasem od stycznia wyrobienie dowodu jest bezpłatne.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.