Wiadomości

  • 30 maja 2002
  • wyświetleń: 1702

Stanowisko Zarządu Bractwa Gospodarczego

Stanowisko Zarządu Bractwa Gospodarczego Związku Górnośląskiego
w sprawie przypisania powiatu pszczyńskiego do okręgu wyborczego
opartego na historycznej ziemi pszczyńskiej

Żądamy umożliwienia społeczeństwu Powiatu Pszczyńskiego wyboru radnych do Sejmiku Śląskiego wspólnie z pozostałymi mieszkańcami ziemi pszczyńskiej. Podział na okręgi wyborcze w ostatnich wyborach do sejmu, przyjęty wbrew stanowisku rad gminnych i powiatowych ziemi pszczyńskiej spowodował, że mieszkańcy gmin: Goczałkowic, Kobióra, Miedźnej, Pawłowic, Pszczyny i Suszca głosowali w Okręgu Wyborczym w Bielsku Białej. O fakcie powyższym oraz podjętych uchwałach protestacyjnych samorządów w tej sprawie był Pan Marszałek podobnie jak radni wojewódzcy na bieżąco informowany.
Najpierw reforma samorządowa usunęła z nazewnictwa podziału administracyjnego państwa polskiego Górny Śląsk, powołując woj. opolskie i śląskie, a ostatnie decyzje ordynacji wyborczej do sejmu przypisały ziemię pszczyńską obejmującą miasta Katowice, Mysłowice i Tychy oraz powiaty: bieruńsko-lędziński, mikołowski i pszczyński do trzech różnych okręgów wyborczych.
Pragniemy zwrócić uwagę, że Pszczynę łączy z pozostałymi powiatami (wyżej wymienionymi) od kilkuset lat wspólna tradycja, kultura i powiązania gospodarcze. Łączą ją również problemy czasu teraźniejszego, jak restrukturyzacja przemysłu i ochrona zdegradowanego środowiska.

Oczekujemy pilnego zajęcia stanowiska i odpowiedzi Marszałka Województwa Śląskiego, na którego wniosek sejmik wojewódzki podejmuje ostateczną decyzję.

Już wcześniej przesłanymi uchwałami rady gmin powiatu pszczyńskiego i rady powiatów ziemi pszczyńskiej wyraziły sprzeciw wobec podporządkowania do innego okręgu wyborczego niż górnośląska ziemia pszczyńska, której stolicą historyczną stolicą od wieków była Pszczyna.

Co najmniej oczekujemy, że zostanie utrzymany właściwy dla powiatu pszczyńskiego okręg wyborczy w takich granicach, jak w ostatnich wyborach do samorządu szczebla wojewódzkiego.
Zwracamy się z prośbą do radnych sejmiku województwa śląskiego bez względu na opcję polityczną o zdecydowane poparcie naszego stanowiska, a tym samym uszanowanie woli społeczeństwa w tej sprawie.
Społeczeństwo i samorządy tych terenów łączą wspólne problemy czasu teraźniejszego, jak restrukturyzacja przemysłu, narastające w związku z nią bezrobocie, specyficzne warunki infrastruktury związane ze szkodami po eksploatacji górniczej oraz ochrona zdegradowanego środowiska. Znalazło to odzwierciedlenie w przyjętej dwa lata temu Strategii Województwa Śląskiego, której obszary współpracy niestety nie pokrywają się z obecnymi okręgami wyborczymi do sejmu.
Istnieje nadzieja, że okręgi wyborcze do samorządu wojewódzkiego nie powielą tego błędu. Decyzje o podziale na okręgi wyborcze muszą wynikać z szacunku do dorobku i powiązań historycznych, uwzględniać socjologię czasu teraźniejszego oraz skutkować w przyszłości mądrym wypełnieniem idei reformy samorządowej Polski.

Za Zarząd:
Andrzej Złoty - Prezes Bractwa
Maj 2002 r

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.