pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 lipca 2009
  • wyświetleń: 4510

Pawłowice nie chcą być miastem

Gmina Pawłowice ma własny herb, porządne drogi, chodniki, oświetlenie uliczne, wodociągi, gazociągi, kanalizację, oczyszczalnię, prowadzi nawet selektywną zbiórkę odpadów. Ma też całkiem sporo, bo 17 973 mieszkańców - mniej więcej tyle, ile miasto Radzionków. Jej centrum, sołectwo Pawłowice, zamieszkuje 9847 osób.

No i Pawłowice mają gotowy plan zagospodarowania przestrzennego, z dobrze rozwiniętą siecią szkół (łącznie z liceum i technikum), bankami i obiektami sportowymi (kryta pływalnia, korty pod dachem zamieniane zimą na lodowisko, duża hala z zapleczem i kompleks boisk) - które sprawiły nawet, że gmina była brana pod uwagę jako część bazy treningowej na Euro 2012. Dwie trzecie mieszkańców utrzymuje się z pracy poza sektorem rolnictwa.

Dlaczego Pawłowice nie chcą być miastem? Bo podchodzą do sprawy praktycznie. Np. w ponad 13 mln zł subwencji na szkoły, ponad 3 mln zł stanowi dodatek wiejski. Dzięki temu nauczyciele otrzymują dodatek mieszkaniowy i dodatek wiejski do pensji. Gdyby sołectwo nabyło prawa miejskie, zarobki większości nauczycieli w gminie spadłyby o kilkanaście procent.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.