pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 maja 2009
  • wyświetleń: 4200

3468 osób nocą w Muzeum Zamkowym

Uwzględniając liczne sugestie i prośby zainteresowanych spoza naszego regionu Noc Muzeów w Pszczynie zorganizowano 23 maja, tydzień po ogólnoeuropejskiej Nocy Muzeów. Umożliwiono w ten sposób wielu osobom, które wcześniej zwiedziły już inne muzea, uczestnictwo w naszej imprezie.

3468 osób nocą w Muzeum Zamkowym
fot. Muzeum Zamkowe


W Muzeum Zamkowym w Pszczynie wieczór rozpoczęto o godzinie 18.00 koncertem w Sali Lustrzanej w wykonaniu Piotra Pławnera, jednego z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia, oraz pianisty Wojciecha Świtały, laureata wielu międzynarodowych konkursów i wykładowcy w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wysłuchano: Sonaty skrzypcowej d-moll op. 21 R. Schumanna, Scherza c-moll J. Brahmsa, Pieśni Roksany, Nokturnu i Tarantelli K. Szymanowskiego oraz trzech Tańców i dwóch Oberków G. Bacewicz. Słuchacze koncertu byli pierwszymi gośćmi nocnego zwiedzania.

Sprzedaż biletów w cenie 1 zł od osoby rozpoczęto o godzinie 19.45, a od 20.00 do zwiedzania zaproszono oczekujących z biletami. Zwiedzającym udostępniono dwie wystawy stałe: Wnętrza zamkowe i Zbrojownię oraz dwie czasowe: "Pszczyńscy Hochbergowie" i "Książę idzie na polowanie". Dodatkowo pokazano kilka wnętrz II piętra, natomiast w podziemiach sarkofagi Promniców (depozyt parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie). Pełniący dyżur przewodnicy odpowiadali na liczne pytania gości.

Dodatkową atrakcją nocnego zwiedzania był recital poezji śpiewanej "Noc z muzyką i poezją" w wykonaniu aktorów ze Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w reżyserii Jerzego Kuczery i Jacka Szarańskiego. W Zbrojowni recytowano prozę H. Sienkiewicza i S. Żeromskiego, zaś w Sali Lustrzanej i innych wnętrzach poezję K. I. Gałczyńskiego i A. Mickiewicza ("Pan Tadeusz"). Ponadto prezentowano przywołujące klimat, czasy i postacie byłych mieszkańców zamku pszczyńskiego scenki rodzajowe na podstawie poezji C. K. Norwida, Z. Herberta, J. Tuwima i K. I. Gałczyńskiego.

Na długo przed otwarciem przy wejściu do Muzeum zaczęła się formować rosnąca z minuty na minutę kolejka do kasy. W niedługim czasie dotarła ona do przeciwległej pierzei rynku, osiągając długość kilkuset metrów. Fakt, że na zdobycie biletu trzeba było oczekiwać od 1,5 do 2 godzin nie zniechęcił licznie przybyłych, którzy w pogodnym nastroju i z uśmiechem wchodzili na wystawy. W ciągu pięciu godzin Muzeum zwiedziło 3468 osób. Wszyscy chętni zostali przyjęci, co wiązało się z kilkunastominutowym przedłużeniem zwiedzania.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum dziękują wszystkim gościom Nocy Muzeów za wyrozumiałość, cierpliwość i życzliwość.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.