pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 marca 2009
  • wyświetleń: 26098

Tak wyglądał kościół św. Jadwigi

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Kościół św. Jadwigi w Pszczynie został zniszczony w 1939 roku. Nie zginęła jednak pamięć o obiekcie. Z serii historycznych zdjęć regionu dziś publikujemy fotografie "Jadwiżki".

Drewniany kościół św. Jadwigi stał na wzniesieniu w pszczyńskim parku. Dziś przypomina o nim wyłącznie cmentarz zwany przez mieszkańców "Jadwiżką". Kiedyś w tym miejscu miała znajdować się osada grodowa miasta Pszczyna. Kościół pochodził najprawdopodobniej z XIII wieku.

pszczyna_kosciolswjadwigi_1_1


Z powstaniem kościółka wiążą się legendy. Jedną z nich przedstawia tygodnik "Echo". Mówi o tym, że kościół został ufundowany przez rycerza-krzyżowca. Pierwotnie świątynia miała za patrona św. Bartłomieja. Skąd "Jadwiżka"? Zgodnie z ludowym przekazem, przez Pszczynę przejeżdżała księżna Jadwiga, żona Henryka I Brodatego. Spieszyła do Krakowa, bo książę po klęsce z wojskami Konrada Mazowieckiego dostał się do niewoli (1228 r). Jadwiga miała odpoczywać na zamku pszczyńskim, a w czasie przerwy w podróży udać się do kościółka św. Bartłomieja na modlitwę. Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy patronką kościoła uczynili właśnie św. Jadwigę.

pszczyna_kosciolswjadwigi_2


Kościółek miał się nie różnić od innych drewnianych obiektów tego typu na Górnym Śląsku. Wyjątkiem było trójboczne zamknięcie prezbiterium oraz nietypowe, bo nieosiowe usytuowanie wieży w stosunku do nawy. Mogło się to wiązać z odbudową kościoła po pożarze w 1622 roku. Wieża świątyni zwężała się ku górze i była przykryta czterobocznym dachem.

Kościół miał dwa wejścia z zewnątrz: od strony zachodniej przez wieżę i od strony południowej, które było wejściem reprezentacyjnym - pisze Tygodnik "Echo". We wnętrzu kościoła był ołtarz główny z przełomu XV i XVI wieku. Jego konstrukcja została zmieniona w 1885 roku.

pszczyna_kosciolswjadwigi_3


Kościół św. Jadwigi w Pszczynie spłonął 5 września 1939 roku. Według jednej z nich, w świątyni spalono powstańców ostrzeliwujących pogrzeb wojskowy na cmentarzu ewangelickim.

Historyczne fotografie Pszczyny otrzymaliśmy od Czytelników pless.pl. Bardzo dziękujemy za udostępnienie materiałów.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj