pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 31 października 2008
  • wyświetleń: 4170

Trzy Dęby - Cmentarz wojskowy?

Dziś przy mogiłach żołnierskich na trzech Dębach w Pszczynie władze miasta i wicewojewoda Adam Matusiewicz mają złożyć kwiaty i zapalić znicze. Kto wie, czy nie po raz pierwszy właśnie z okazji Wszystkich Świętych odbędzie się tu taka kameralna, ale i oficjalna uroczystość.

Trzy Dęby to miejsce pamięci narodowej. Być może za rok lub dwa zyska status cmentarza wojskowego. O jego nadanie zaczyna zabiegać burmistrz Krystian Szostak, któremu podsunął ten pomysł Janusz Ryt, autor książki o pszczyńskim Wrześniu 1939.

Geodeta z zawodu jest pasjonatem historii. Interesują go zwłaszcza dzieje walk właśnie na ziemi pszczyńskiej. Cały swój wolny czas poświęca szperaniu w starych dokumentach, docieraniu do nich, a także do ludzi, którzy mają na ten temat wiedzę inną niż on. Z tej pasji powstało wiele publikacji, urodziła się także książka o bitwie na ćwiklickich polach. Pierwsza, która w sposób tak obszerny i dociekliwy przedstawia historię, która doczekała się różnych wersji, bardziej lub mniej prawdziwych - jak to ustalił autor.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.