pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 6 października 2008
  • wyświetleń: 5689

Światła w Kobiórze: Gambit na DK-1

W terminologii szachowej gambit oznacza otwarcie, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. Gambit to także nazwa programu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Gdy dotarł on do Kobióra, mieszkańcy poczuli się jak te pionki szachowe. Po raz drugi zresztą w związku z Drogą Krajową nr 1.

Kiedy ją budowano, nikogo nie obchodziło, że będzie przecinać na pół niektóre miejscowości. W powiecie pszczyńskim stało się tak z Kobiórem, Pszczyną i Goczałkowicami. W latach 70 samochodów było mniej, więc problem nie był tak dotkliwy. Obecnie, gdy w ciągu doby przejeżdża tędy 30-35 tysięcy samochodów, jest coraz bardziej niebezpiecznie.

Stąd pojawiające się niemal jak grzyby po deszczu sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach dróg lokalnych z "jedynką". Rekordzistką pod względem ilości takich skrzyżowań jest Pszczyna, gdzie mamy ich już sześć. W Goczałkowicach są jedne. W Kobiórze dotąd ich nie było. Ale będą lada dzień.

Kobiórzanie z jednej strony się z tego cieszą, z drugiej czują się traktowani przez administratora drogi przedmiotowo, a nie podmiotowo. Światła budowane są na skrzyżowaniu Przelotowej (Droga Wojewódzka nr 928) z DK-1. Są potrzebne, ponieważ wiele samochodów korzysta z tego tranzytu przez Kobiór i Mikołów na Gliwice. Kierowcy jadący w stronę zachodniej granicy wolą tę węższą, ale spokojniejszą drogę, niż jazdę przez Tychy czy Katowice.

Dla bezpieczeństwa skręcających z "jedynki", ale i wyjeżdżających na nią z Kobióra światła są tutaj wręcz niezbędne. Władze gminy niejednokrotnie zwracały na to uwagę. Gambit 2005, a w jego ramach program "Drogi zaufania" mający na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach, spadł jak z nieba.

Opracowany dla Kobióra projekt zakłada jednak nie tylko zabudowę świateł, ale także zamknięcie tzw. przewiązek u wylotów ulicy Rodzinnej i Ołtuszewskiego.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.